Producenci
Promocje
Buty Salomon Predict Hike Mid GTX Ebony
Buty Salomon Predict Hike Mid GTX Ebony
779,00 zł 467,40 zł
Kamizelka Salomon Light Vest White
Kamizelka Salomon Light Vest White
459,00 zł 275,40 zł
Pokrowiec Salomon Extend Max Gearbag Black
Pokrowiec Salomon Extend Max Gearbag Black
400,00 zł 280,00 zł
szt.
Buty Salomon Sonic 4 Balance W Persimon
Buty Salomon Sonic 4 Balance W Persimon
599,00 zł 359,40 zł
Kurtka Salomon Bonatti PRO WP Black
Kurtka Salomon Bonatti PRO WP Black
949,00 zł 569,40 zł
Buty Salomon X Ultra 4 Mid Wide GORE-TEX W Quarry
Buty Salomon X Ultra 4 Mid Wide GORE-TEX W Quarry
849,00 zł 534,87 zł
Buty Salomon Predict Hike Mid GTX W Mallard Blue
Buty Salomon Predict Hike Mid GTX W Mallard Blue
779,00 zł 467,40 zł
Buty Salomon Wander Lunar Rock
Buty Salomon Wander Lunar Rock
429,00 zł 257,40 zł
Buty Salomon Supercross 4 Black
Buty Salomon Supercross 4 Black
619,00 zł 371,40 zł
Buty Salomon X Ultra 4 Mid GTX W Stargazer
Buty Salomon X Ultra 4 Mid GTX W Stargazer
879,00 zł 703,20 zł
Buty Salomon Outpulse W Fenugreek
Buty Salomon Outpulse W Fenugreek
519,00 zł 363,30 zł
Buty Salomon Spectur Black
Buty Salomon Spectur Black
619,00 zł 371,40 zł
Stuptuty Salomon Trail Gaiters Low Black
Stuptuty Salomon Trail Gaiters Low Black
179,00 zł 125,30 zł
Buty Salomon RC7 Prolink  Black
Buty Salomon RC7 Prolink Black
700,00 zł 560,00 zł
Buty Salomon Hypulse W Pearl Blue
Buty Salomon Hypulse W Pearl Blue
519,00 zł 311,40 zł
Koszulka Salomon Sense Aero Fiery Red
Koszulka Salomon Sense Aero Fiery Red
279,00 zł 167,40 zł
Skarpety Salomon NSO Long Run Black / Gold
Skarpety Salomon NSO Long Run Black / Gold
129,00 zł 90,30 zł
Buty Salomon Outblast TS CSWP W Black
Buty Salomon Outblast TS CSWP W Black
749,00 zł 449,40 zł
Skarpety Salomon Life Low 3pak
Skarpety Salomon Life Low 3pak
39,00 zł 27,30 zł
Czapka Salomon Ivy Beanie Vanilla Ice
Czapka Salomon Ivy Beanie Vanilla Ice
150,00 zł 105,00 zł
szt.
Daszek Salomon Cross Visor Surf the Web
Daszek Salomon Cross Visor Surf the Web
119,00 zł 83,30 zł
szt.

Kijki do chodzenia po górach - jaki model będzie dla Ciebie odpowiedni?

Kijki do chodzenia po górach - jaki model będzie dla Ciebie odpowiedni?

Każda dłuższa wyprawa wymaga przygotowania kondycyjnego i sprzętowego. Kijki do chodzenia po górach to obowiązkowe wyposażenie wędrowca. Do tego buty trekkingowe Salomon, kurtka dopasowana do warunków pogodowych, zapas energetycznych przekąsek, spodnie, wygodna bielizna… Dzisiaj zajmijmy się jednak tylko tym pierwszym. Jakie kijki w góry uratują Cię na trudnej ścieżce?

Kijki w góry mają różne cechy - nie sposób wskazać jednego uniwersalnego modelu, bo każdy wędrowiec ma inne potrzeby. Zanim wybierzesz kijki do chodzenia po górach, przemyśl, w jakich okolicznościach zamierzasz je wykorzystywać. Jak wyglądają Twoje trasy? Ile trwają wędrówki? Ile czasu kije w góry spędzą przy plecaku, a ile w dłoni? Później przeczytaj i dobierz odpowiedni model!

Kijki do chodzenia po górach - rączka

Kijki w góry muszą gwarantować pewny chwyt. Na rynku znajdziesz modele z uchwytem plastikowym, gumowym, piankowymi silikonowym i korkowym. Wędrowcy najbardziej chwalą sobie ten ostatni. Kijki do chodzenia w górach z korkowym uchwytem są wytrzymałe, nie powodują odcisków, absorbują pot i doskonale leżą w dłoni. Bardzo dobre opinie zbierają także kije z uchwytem piankowym. Oba materiały są miękkie, toteż długie ściskanie ich nie powoduje dyskomfortu.

Zwróć uwagę także na długość rączki. Do wyboru są kije w góry z krótką lub przedłużoną rączką. Na zmiennym terenie przydają się kijki z przedłużeniem - możesz je łapać niemalże w dowolnym miejscu.

Przed zabraniem sprzętu na wymagający szlak, dokładnie przetestuj, jak kijki do chodzenia po górach zachowują się w Twojej ręce. Nie mogą uwierać, uciskać ani ślizgać się w spoconej dłoni. Nowe kije w góry najlepiej zabrać najpierw na lekki hiking, a dopiero po wstępnych testach wypróbować je na trudnej trasie.

Kije w góry - długość

Kluczowym elementem dopasowania tego sprzętu górskiego, jest dobór długości do wzrostu wędrowca. W celu obliczenia odpowiedniej długości zastosuj prosty wzór matematyczny: wzrost x 0,66, wynik zaokrąglij w górę. Zawsze lepiej, by kijki do chodzenia po górach były odrobinę za długie, niż za krótkie. W razie potrzeby złapiesz je nieco niżej. Z za krótkimi zaś, nie będziesz mógł zrobić nic.

Przykłady: u osoby o wzroście 170 centymetrów, odpowiednie będą kijki w góry o długości 115 cm (112,2 zaokrąglone w górę). Dla sportowca ze wzrostem 195 centymetrów potrzebny jest już sprzęt o długości 130 centymetrów (128,7 zaokrąglone w górę).

Jeżeli zdecydujesz się na stacjonarne zakupy, sprawdź, czy kijki po wbiciu w ziemię pozwalają trzymać rękę zgiętą w łokciu do kąta prostego. Przy zakupach online, zweryfikuj to zaraz po wyjęciu sprzętu z pudełka. 

Kijki do chodzenia po górach - ile segmentów? 

Kije w góry charakteryzuje możliwość złożenia. Dzięki temu można je łatwo transportować przytroczone do plecaka. Im więcej segmentów, tym mniejsza długość po złożeniu. Jeżeli więc maszerujesz z małym plecakiem, dobrze jest wybrać kije 3-4 segmentowe.

Miej jednak na uwadze, że kijki w góry złożone z dwóch segmentów są stabilniejsze, ponieważ mają mniej punktów załamania. Najlepiej je wybrać na szlak, który wymaga długiego podpierania się sprzętem. Kije dwusegmentowe będą dużo pewniejszą opcją. Skoro trasa jest trudna, to nie musisz się przejmować długością podczas transportu przy plecaku - większość czasu i tak spędzą w Twojej dłoni.

Kije w góry złożone z 3 segmentów to udany kompromis między stabilnością a wygodą transportu. Są najchętniej wybierane przez wędrowców. Jeżeli kijki do chodzenia w górach dużą część trasy spędzą przy plecaku, 3-segmentówki nie sprawią Ci problemu.

Na 4 segmenty postaw tylko wtedy, gdy wygodny transport kijów jest dla Ciebie na pierwszym miejscu - używasz ich rzadko, a w góry bierzesz mały plecak i nie zamierzasz tego zmieniać.

Kijki w góry - jaki materiał?

Kijki do chodzenia po górach mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze jest włókno węglowe (karbon) i aluminium. Oba materiały mają swoje plusy i minusy - decyzję podejmij w zależności od tego, co jest dla Ciebie najistotniejsze na trasie.

Na wiele wypraw lepszym wyborem okazują się kije w góry wykonane z włókna węglowego. Włókno węglowe jest lżejsze od aluminium. Nawet wielogodzinna wycieczka nie wyczerpie Twoich mięśni ramion. Niestety, jest równocześnie bardziej podatne na pęknięcia. Polecamy wybrać je na wędrówki długie, ale w terenie bezpiecznym, bez ciężkiego plecaka.

Jeżeli pakujesz ciężki plecak i wybierasz się w teren, gdzie kijki do chodzenia po górach są warunkiem bezpieczeństwa, lepiej postawić na bardziej elastyczne, cięższe tworzywo - aluminium. Większy ciężar to dobra cena za dodatkową wytrzymałość. Tam, gdzie aluminium się zegnie, karbon mógłby już pęknąć.

Niezależnie od tego, na jakie kijki w góry się zdecydujesz - karbonowe czy aluminiowe - wybieraj wyłącznie sprzęt od renomowanych marek. Tylko wtedy będziesz miał gwarancję, że producent użył wytrzymałych stopów o najwyższej trwałości. Kije w góry są warunkiem Twojego bezpieczeństwa, a na bezpieczeństwie w górach nigdy nie wolno oszczędzać.

Jakie kijki w góry - system składania

Kijki do chodzenia po górach można składać w literę Z - segmenty są połączone wewnętrzną linką. Po złożeniu zajmują bardzo niewiele miejsca. Druga opcja to kije składane teleskopowo (czyli ze wsuwanymi segmentami).

Aktualnie, wędrowcy chętniej wybierają kije z linką. Nie ma tutaj problemu z wyrabianiem się systemu teleskopowego przy częstym składaniu i rozkładaniu. Kije w góry z linką są także doskonale stabilne, bo na całej długości mają taką samą średnicę. W systemach teleskopowych natomiast kij jest najgrubszy u góry i najwęższy u dołu.

Jakie kijki w góry są lepsze? Na ten moment, lepszym rozwiązaniem na trekking okazuje się system składania z wewnętrzną linką. 

Kijki do chodzenia po górach - system blokowania

Kije w góry mogą mieć blokadę wewnętrzną lub zewnętrzną.

Blokada wewnętrzna to tzw. kije skręcane. Jak sama nazwa wskazuje, segmenty trzeba ręcznie przekręcić, aby zablokować kij. Niestety, system wewnętrzny jest niewygodny do obsługi w rękawicach, więc chwalą go sobie głównie wędrujący w ciepłych miesiącach.

Jeśli planujesz używać kijów chłodną porą roku, postaw na zewnętrzny system blokowania. Takie kijki do chodzenia po górach mają prostą w obsłudze dźwignię. Nie sprawi Ci problemu nawet w grubych rękawicach na zimowe dni.

Niezawodna opcja to kije w góry z dwoma systemami. Jeśli szukasz kijów uniwersalnych, rozejrzyj się właśnie za modelem z blokadą wewnętrzną oraz zewnętrzną. 

Kije w góry - grot

Groty w nowoczesnych kijach do chodzenia po górach są wykonane z widii - węglika spiekanego. Tutaj nie ma co szukać zamienników. Widia to bardzo dobry, wytrzymały materiał, sprawdzający się nawet na najbardziej wymagających trasach.

Pamiętaj, aby dokupić do grotu specjalne gumowe osłonki. Przedłużą żywotność widiowej końcówki (każdy materiał z czasem się zużywa - prędzej czy później grot trzeba będzie wymienić) oraz nieco zamortyzują wstrząsy.

Zdejmuj osłony tylko wtedy, gdy potrzebujesz maksymalnej przyczepności na wyjątkowo trudnym odcinku. 

Kijki w góry - z amortyzacją czy bez?

Część producentów wyposaża swoje kijki do chodzenia po górach w systemy amortyzacyjne antishock. Używanie ich zależy od indywidualnych preferencji - opinie są bardzo podzielone.

Antishock w górach nie jest konieczny. Taki system przydaje się głównie na asfalcie (warto zwracać na niego uwagę, wybierając kije do miejskiego nordic walkingu). W górach idziesz spokojnie, rozważnie wbijając kijek w podłoże, a to nie sprawia problemu zdrowym nadgarstkom. System amortyzacyjny może wręcz przysporzyć kłopotu, ponieważ zwiększa ogólną wagę sprzętu. 

Kije w góry a nordic walking - nie myl tego!

Pamiętaj, że kijki do chodzenia po górach i kijki do nordic walkingu to dwa różne sprzęty. Pozory mylą - kij kijowi nierówny! O różnicach między nimi można napisać osobny artykuł.

Nie używaj ich zamiennie. Na trekking zabieraj specjalne kije w góry, a na miasto zupełnie inne kijki nordicowe.


Przemyśl, jak dokładnie będziesz wykorzystywał sprzęt. Po zastanowieniu się nad trekkingowymi planami wypisz, które cechy z wymienionych powinny mieć Twoje idealne kijki do chodzenia po górach.

Gdy przemyślisz kluczowe cechy, pozostaje dobrać długość, a po zakupie przetestować nowe kijki w góry pod kątem wygody. Sięgnij po propozycje renomowanych marek wyspecjalizowanych w sprzęcie outdoorowym, a będziesz miał pewność co do wysokiej klasy materiałów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl