Producenci
Promocje
Spodnie Salomon Wayfarer W Black
Spodnie Salomon Wayfarer W Black
399,00 zł 239,40 zł
Buty Salomon X Ultra 4 Quiet Shade
Buty Salomon X Ultra 4 Quiet Shade
659,00 zł 461,30 zł
Buty Salomon Sense Ride 5 GTX Black
Buty Salomon Sense Ride 5 GTX Black
709,00 zł 567,20 zł
Plecak Salomon XA 35 Ebony / Black
Plecak Salomon XA 35 Ebony / Black
719,00 zł 503,30 zł
Buty Salomon X Ultra 4 Mid GTX W Quarry
Buty Salomon X Ultra 4 Mid GTX W Quarry
849,00 zł 594,30 zł
Buty Salomon Outrise W Granite Green
Buty Salomon Outrise W Granite Green
589,00 zł 353,40 zł
Czapka Salomon Graphic Bronze Brown
Czapka Salomon Graphic Bronze Brown
149,00 zł 104,30 zł
szt.
Buty Salomon Outpulse Mid GTX W Stormy Weather
Buty Salomon Outpulse Mid GTX W Stormy Weather
699,00 zł 419,40 zł
Koszulka Outline Summer Tank W Apricot Ice
Koszulka Outline Summer Tank W Apricot Ice
159,00 zł 95,40 zł
Kurtka Salomon Bonatti Aero Wind Universal Ebony
Kurtka Salomon Bonatti Aero Wind Universal Ebony
439,00 zł 263,40 zł
Buty Salomon Siam 6 Pilot 14/15
Buty Salomon Siam 6 Pilot 14/15
390,00 zł 279,00 zł
Buty Salomon Cross Pro 2 W Black
Buty Salomon Cross Pro 2 W Black
699,00 zł 399,00 zł
Buty Salomon Wander W Black
Buty Salomon Wander W Black
429,00 zł 257,40 zł
Pas Salomon Agile 250 Belt Set Goji Berry
Pas Salomon Agile 250 Belt Set Goji Berry
199,00 zł 119,40 zł
szt.
Buty Salomon Outrise Deep Lichen Green
Buty Salomon Outrise Deep Lichen Green
589,00 zł 341,40 zł
Spodenki Salomon S-LAB Short W Black
Spodenki Salomon S-LAB Short W Black
299,00 zł 179,40 zł
Koszulka Salomon S-Lab Universal White
Koszulka Salomon S-Lab Universal White
369,00 zł 221,40 zł
Buty Salomon Index 02 W Hazelnut
Buty Salomon Index 02 W Hazelnut
759,00 zł 455,40 zł
Czapka Salomon Air Logo Alloy / Deep Blue
Czapka Salomon Air Logo Alloy / Deep Blue
129,00 zł 90,30 zł
szt.
Koszulka Salomon Outline Surf the Web
Koszulka Salomon Outline Surf the Web
179,00 zł 107,40 zł

Jak dobierać buty narciarskie? Praktyczny poradnik

Jak dobierać buty narciarskie? Praktyczny poradnik

Jak dobierać buty narciarskie, by bezpieczną stopą przejechać przez cały sezon? Dopasowanie tego elementu wyposażenia jest trudne, ale konieczne - bez idealnych butów nie ma mowy o pełnym cieszeniu się z uroków narciarstwa. Wyjaśniamy, jak krok po kroku dopasować obuwie do siebie - przeczytaj, a nie popełnisz błędu!

Buty zjazdowe a skiturowe - jaka jest między nimi różnica?

Narty, jak i buty do nich, różnią się przeznaczeniem. Pierwszym wyborem, jakiego należy dokonać, jest zdecydowanie między obuwiem zjazdowym a skiturowym. 

Buty narciarskie do skitouringu zostały zaprojektowane z myślą o chodzeniu, wspinaczce oraz zjazdach. Posiadają mechanizmy do odblokowywania cholewki, które umożliwiają swobodne chodzenie na nartach. Podeszwa buta może być bardziej elastyczna, co ułatwia ruch stopy podczas wspinaczki, a superlekka konstrukcja oszczędza energię przy wspinaczce.

Z kolei buty zjazdowe oferują znacznie lepszą wydajność podczas jazdy na przygotowanych trasach narciarskich. Posiadają twardszą konstrukcję, są cięższe, dzięki czemu zapewniają lepszą kontrolę nad nartami na stokach. Nie sprawdzają się jednak podczas wspinaczek.

Buty zjazdowe nie będą pasowały do skiturowych wiązań i na odwrót. Dlatego, przed wybraniem modelu, sprawdź jaki typ wiązań jest w Twoich nartach.

Buty narciarskie - jak dobrać flex do poziomu zaawansowania?

Kluczowym parametrem obuwia narciarskiego jest flex. To wskaźnik elastyczności butów. Im wyższy, tym bardziej sztywne obuwie. Wybór flexu zależy przede wszystkim od dwóch czynników - umiejętności i masy ciała narciarza.

Początkującym zaleca się buty miękkie, a więc o niskim flexie, gdyż poruszanie się w nich podczas spokojnej jazdy jest najwygodniejsze. Ci, którzy szusują w trudnych warunkach, na dużych prędkościach, wybierają flex wysoki - trzeba włożyć więcej energii w dociskanie go, ale za to otrzymują większą precyzję ruchu.

Pamiętaj więc, że:

 • na start najlepiej wybrać flex 60-80 - to obuwie miękkie, wygodne, współpracujące, w sam raz do rekreacyjnej jazdy po łatwych trasach,
 • osoby jeżdżące już od jakiegoś czasu decydują się na flex 90-120 - sztywniejsze, mocniej reagujące na ruchy stopy,
 • flex 120-130 jest dedykowany osobom zaawansowanym, jeżdżącym szybko, po trudnych trasach, z wyrobioną kontrolą ruchu,
 • zawodowcy wybierają sztywne buty z flexem powyżej 130 - takie modele nie wybaczają technicznych błędów, perfekcyjnie przekazują energię do nart i sprawnie reagują na każdy ruch,
 • osoby z dużą wagą powinny wybierać większy flex - podwyższona sztywność rekompensuje nacisk masy ciała,
 • buty narciarskie dla kobiet mają niższy flex, niż męskie, gdyż kobiety średnio cechują się niższą wagą - to uproszczenie nie zawsze przekłada się na rzeczywistość, cięższe panie również powinny wybierać większy flex.

Trzeba zaznaczyć, że flex nie jest standaryzowany, toteż poziom elastyczności w ramach tego samego przedziału może się znacznie różnić w zależności od producenta. 

Należy zwrócić także szczególną uwagę na jakość tworzyw wykorzystanych w bucie. W niskich temperaturach niektóre tworzywa twardnieją, co z miejsca podwyższa sztywność obuwia. Unikniesz nieprzyjemnego zaskoczenia, jeżeli postawisz na buty od renomowanego producenta. Marka Salomon nie zawodzi - zaczynała od sprzętu narciarskiego i niezmiennie od dziesięcioleci króluje w temacie jego jakości.

jak dobierać buty buty narciarskie - damskie salomon

Damskie Salomon MTN Summit Pure W Black o elastyczności na poziomie 80. Miękkie, dostosowane do kobiecej anatomii, niewrażliwe na warunki temperaturowe. Zobacz: https://megaoutdoor.pl/buty-salomon/mtn-summit-pure-w-black-rainy-day

Jakie buty narciarskie - z luzem czy dopasowane?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących narciarzy jest wybieranie butów z dużym luzem. Najczęściej robią to osoby wędrujące po górach, przyzwyczajone do tego, że buty turystyczne są większe od codziennych. 

Otóż buty narciarskie powinny być ściśle dopasowane. Niewielki luz jest dopuszczalny tylko w obrębie palców, pod warunkiem że reszta stopy pozostaje stabilnie utrzymana. Przy mierzeniu obuwie powinno być wręcz nieco ciasne, na tyle, by pozostawać w granicach komfortu. 

Za sprawą ogólnej konstrukcji, but narciarski powinien wymuszać lekko pochyloną pozycję. Cholewka butów narciarskich jest lekko zgięta z tyłu, zgodnie z tym, jakie ułożenie powinna mieć noga. Jeżeli możesz stać na całkiem wyprostowanych nogach, oznacza to, że but jest za długi - makniet nie przylega dokładnie, między nim a łydką jest za dużo luzu. 

jakie buty narciarskie - salomon, cholewka

Spójrz na kształt tyłu cholewki. Noga w bucie ma się układać zgodnie z nim. Na zdjęciu buty Salomon S-Lab MTN Summit Black, dla średnio-zaawansowanych narciarzy. Zobacz: https://megaoutdoor.pl/buty-salomon/s-lab-mtn-summit-black-anthracite

Zmierz swoją stopę, po czym w tabeli producenta poszukaj obuwia najbardziej zbliżonego do wyniku pomiaru. Nie doliczaj żadnego marginesu. Kiedy już otrzymasz paczkę z butami, najlepiej zmierzyć je na skarpety, w których będziesz jeździł. Przyjmij przy tym pozycję narciarską.

Dopasowanie długości wkładki na styk to nie wszystko. W tym, jak dobierać buty narciarskie, równie ważna jest szerokość skorupy.

Jaka szerokość narciarskich butów?

To, jak szeroka będzie skorupa butów, decyduje o poziomie stabilizacji. Tutaj liczy się każdy milimetr. Pożądane jest maksymalne zbliżenie skorupy do stopy, tak że z wkładem but robi się przyciasny. Pamiętaj więc, że:

 • najbardziej uniwersalne są buty o szerokości 102 mm - dobrze trzymają, są generalnie komfortowe,
 • osoby o standardowej szerokości stóp (nie mające problemu z doborem zwykłego obuwia), które dla własnego komfortu chcą mieć trochę luzu, mogą wybrać 104 mm szerokości,
 • narciarze z szerokimi stopami (ogólnie wymagającymi dobierania szerokiej cholewki), mogą wybrać skorupy mierzące 106 mm,
 • modele o szerokości 100 mm i niższej są przeznaczone dla profesjonalistów szusujących na zawodach, do rekreacyjnej jazdy nie będą wygodne.

Możliwości dopasowania

Nowoczesne buty narciarskie są wyposażone w liczne mechanizmy regulacyjne, umożliwiające idealne dopasowanie do anatomii stopy. Zarówno skorupa, jak i miękki wkład powinien dawać się sprawnie wyregulować. 

Dobrym przykładem jest obuwie skiturowe Salomon MTN Summit Pro. Producent zastosował w  nim technologię Custom Shell HD, która pozwala dostosować skorupę w maksymalnie 10 minut. Korzystając z zaawansowanego systemu regulacji, zbliżysz stopę do skorupy, co zagwarantuje precyzyjne, stabilne dopasowanie. Do kompletu dopasowanie wspiera system Boa Fit - zamiast sznurowadeł mamy druty zaciskane i rozluźniane pokrętłem.

buty narciarskie - jak dobrać skiturowe salomon custom shell

Skiturowe buty Salomon MTN Summit Pro z systemem Boa Fit. Zobacz: https://megaoutdoor.pl/buty-salomon/mtn-summit-pro-w-rainy-day

Podsumowanie

To, jakie buty narciarskie wybrać, zależy od stopnia zaawansowania narciarza, jego masy ciała, sposobu jazdy i osobistych preferencji. Te ostatnie wyrabiają się dopiero w miarę sportowej praktyki. Na razie kieruj się tymi zasadami:

 • buty zjazdowe i skiturowe to nie to samo, wymagają innych wiązań,
 • im niższy flex, tym bardziej miękkie, wygodne buty, w sam raz do rekreacji,
 • osoby z wysoką wagą powinny stawiać na flex podwyższony,
 • w bucie narciarskim nie może być luzu,
 • kształt cholewki ma wymuszać pochyloną pozycję narciarską,
 • uniwersalna szerokość skorupy buta to 102 mm, opcjonalnie 104 mm, dla szerokich stóp 106 mm,
 • możliwość dokładnego wyregulowania skorupy jest dużym plusem.

 

Wiesz już, jak dobierać buty narciarskie - te uniwersalne zasady pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. Nie popełniaj częstych błędów początkujących narciarzy - zwłaszcza za duże buty to niebezpieczny standard na stokach! Zanim wybierzesz buty, sprawdź, jaki typ wiązań znajduje się w Twoich nartach, ponieważ to decyduje o wyborze między butami skiturowymi a zjazdowymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl