Skarpety do biegania to równie ważny element wygody, co odpowiedni dobór obuwia treningowego. Doceni zwłaszcza ten, kto chociaż raz wybrał się na trening w byle jakich skarpetach - to potrafi zrujnować bieg, a nawet skończyć się krwawymi otarciami. Przeczytaj, co cechuje biegowe skarpetki z prawdziwego zdarzenia i zadbaj o swoje ciężko pracujące stopy tak, jak na to zasługują.
Z czego są wykonane dobre skarpety do biegania?
Zacznijmy od doboru materiałów - fundamentów skarpety. Te biegowe nie powinny być zrobione z bawełny. Chociaż na co dzień bawełniane skarpety świetnie się sprawdzają, to względnie słabo radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci. Stopa biegacza szybko się w nich zapoci.
Nieporównywalnie lepszym wyborem będzie postawienie na skarpety z syntetycznych materiałów. Nowoczesne syntetyki szybko przepuszczają pot. Są wytrzymałe, toteż nie będą się przecierać, a częste pranie nie sprawi, że stracą formę. Skarpetki biegowe muszą mieć ponadto dodatek elastanu, by ściśle dopasowywać się do stopy - niedopasowane skarpety powodują otarcia. Takie skarpety Salomon lub innego sportowego producenta nie będą się zwijały, przegrzewały stopy ani dziurawiły.
Uniwersalne skarpetki do biegania Salomon Aero, wykonane z polipropylenu. Duża siateczkowa wstawka dodaje im oddychalności. Zobacz tutaj: https://megaoutdoor.pl/skarpety-salomon/aero-ankle-carbon
Ściągacze skarpet
W dopasowaniu skarpety do stopy pomagają dodatkowe ściągacze w rejonie śródstopia. Główny ściągacz w rejonie kostki jest szerszy w porównaniu do tych w skarpetkach codziennych. Wszystko po to, by skarpeta nie przesuwała się w intensywnym ruchu, bo to, ponownie, generuje otarcia.
Skarpetki do biegania dopasowane długością
Kolejne kryterium tego, jakie skarpety do biegania będą odpowiednie - długość. Na rynku znajdziesz skarpety biegowe o różnej długości, od stopek, po wysokie modele kończące się w połowie łydki.
- Zwróć uwagę na wysokość cholewki buta. Skarpeta musi wystawać ponad nią, by brzeg buta nie zawijał jej do środka. Zsuwające się skarpety to koszmar biegaczy.
- Na letnie miesiące trenowania w mieście warto wybierać modele kończące się tuż nad cholewką. Każdy centymetr przewiewności jest na wagę złota, tym bardziej że miejskie trasy są mocno nasłonecznione.
- Im zimniej, tym wyższe skarpety. Model powinien osłaniać ścięgno Achillesa przed wychłodzeniem.
- Jeśli biegasz w terenie, zawsze wybieraj skarpety kończące się ponad kostką. Takie modele będą osłaniać nogę przed chaszczami i unoszącymi się spod stóp kamykami.
A jeśli biegasz w terenie latem? Kompromisem będą wysokie skarpety o przewiewności podwyższonej nowatorskimi rozwiązaniami. Przykładem takiego modelu jest Salomon Coolpression. Są wysokie, ale wykonane z poliamidu Breeze, chłodzącego stopy.
Innowacyjna mieszanka włókien w Salomon Coolpression daje z siebie wszystko podczas gorących dni. Zobacz tutaj: https://megaoutdoor.pl/skarpety-salomon/coolpression-black-alloy
Grubość skarpet biegowych
O tym, jak grube powinny być skarpetki biegowe, decydują w dużej mierze indywidualne preferencje. Na rynku dominuje uniwersalny podział na skarpety cienkie, średnie i grube.
- Na pierwsze prawdziwe skarpety do biegania wybierz model średni (2-3 mm) - to dobry punkt wyjścia. Gdy trochę w nich pobiegasz, ocenisz, czy następnym razem kupić grubsze (3-4 mm), czy cieńsze (1-2 mm).
- O grubości decyduje oczywiście również pora roku. Na zimę rozejrzyj się za skarpetkami grubszymi, z dodatkiem wełny merino. Latem, cienkie, wręcz półprzezroczyste skarpety spełnią swoje zadanie.
- Zaopatrz się w przynajmniej 2 pary skarpetek, cieńszą i grubszą, by żadna pogoda nie pokrzyżowała Ci planów.
Skarpety biegowe Salomon Speed o średniej grubości, do kostek. Najlepsze do biegów asfaltowych w sezonie jesienno-wiosennym. Zobacz tutaj: https://megaoutdoor.pl/skarpety-salomon/speed-398253
Generalnie, im grubsze, tym cieplejsze. Trzeba jednak pamiętać, że w znaczeniu sportowym gruba skarpeta to i tak skarpetka cienka, porównując do codziennej. Producent bierze pod uwagę, że stopa naturalnie grzeje się w ruchu. Nie dziw się więc po wyjęciu zimowego modelu skarpet z opakowania - załóż je na trening, a będziesz wiedzieć, że nikt nie pomylił się przy wysyłce.
Konstrukcja zapobiegająca otarciom
Tak, jak w przypadku całej odzieży treningowej, skarpetki do biegania nie mogą mieć odznaczających się szwów. Otarcia gwarantowane. Prawdziwe modele skarpet przeznaczone dla biegaczy są szyte tak, by łączenia były całkowicie płaskie, niewyczuwalne pod palcami.
Skarpety mogą być wykończone w specjalny sposób, tak by osłaniać przed ocieraniem wyjątkowo wrażliwe miejsca. W skarpetach Salomon Fast Wings zastosowano technologię NanoGlide, ograniczającą tarcie w rejonie palców i pięt.
Skarpety Salomon Fast Wings - dla długich biegów bez ryzyka otarć. Mają anatomiczny kształt, dla jeszcze lepszego dopasowania do stóp. Zobacz tutaj: https://megaoutdoor.pl/skarpety_salomon/fast_wings_351555
Wzmocnienia dla dłuższej trwałości
Skarpetki przechodzą katusze podczas treningu biegowego. Przedarcia na piętach i palcach to przykry standard - chyba że wybierzesz model ze wzmocnieniami w tych wrażliwych rejonach. Jeśli nie w smak Ci częste wymienianie skarpet, doczytaj czy interesujący Cię model ma wzmocnienia. Jeżeli nie ma, ale wybierasz skarpety od renomowanej marki, wykonane z syntetycznych włókien, wciąż możesz liczyć na tylko niewiele krótszą wytrzymałość.
Wodoszczelne skarpety biegowe - hit czy kit?
Na rynku od lat są dostępne wodoszczelne modele skarpet biegowych. Zdobywają bardzo dobre oceny i opinie. Mimo wodoodporności oddychalność jest zadowalająca.
Warto o nich pomyśleć, jeżeli zbliża się jesień, nie znosisz wody (ani usilnego omijania kałuż), a Twoje aktualne obuwie biegowe nie ma membrany Gore-tex. Jako że są znacznie droższe od modeli bez wodoodpornych właściwości, dla własnego portfela najlepiej będzie zużywać je tylko w deszczowe treningi.
Podsumowanie
Jakie skarpety do biegania sprawdzą się na Twoich treningach? Nie ma jedynej słusznej odpowiedzi - należy dopasować indywidualnie do specyfiki treningu. Uniwersalny jest jednak dobór materiału - stawiaj na techniczne syntetyki. Radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci o wiele lepiej niż popularna bawełna. Wyróżnia je trwałość na tarcie czy częste pranie.
Długość modelu zależy od terenowych warunków oraz pory roku - im wyższe, tym lepiej chronią przed niską temperaturą oraz zewnętrznymi zagrożeniami. Pod względem grubości, decyduje pora roku oraz własne preferencje (na które będzie wpływać m.in. grubość cholewki butów).
Detale mają znaczenie! Skarpetki do biegania powinny mieć ściągacze ułatwiające dopasowanie, płaskie szwy, wzmocnienia na palcach i piętach oraz technologie zmniejszające tarcie.
Nie sposób mieć tylko jedne biegowe skarpety na cały rok. Potrzeba przynajmniej dwóch modeli - letniego i na chłodne dni. Ciekawą opcją dla biegających w deszczu bez membranowego obuwia są warianty wodoodporne.