Producenci
Promocje
Opaska na łydkę Salomon SPEED CALF
Opaska na łydkę Salomon SPEED CALF
109,00 zł 76,30 zł
Buty Salomon Outpulse Black / Leek Green
Buty Salomon Outpulse Black / Leek Green
519,00 zł 363,30 zł
Narty Salomon R 6 Combi + wiązania Prolink
Narty Salomon R 6 Combi + wiązania Prolink
799,00 zł 559,30 zł
Skarpety narciarskie Salomon Elios
Skarpety narciarskie Salomon Elios
59,90 zł 41,93 zł
Getry Salomon Agile Long Tight W Black
Getry Salomon Agile Long Tight W Black
249,00 zł 149,40 zł
Buty Salomon Speedcross Bungee K Plum Caspia
Buty Salomon Speedcross Bungee K Plum Caspia
309,00 zł 185,40 zł
Buty Salomon Speedcross 6 W White / Fiery Red
Buty Salomon Speedcross 6 W White / Fiery Red
719,00 zł 425,40 zł
Buty Salomon Pulsar Trail 2 Pro W Plum
Buty Salomon Pulsar Trail 2 Pro W Plum
829,00 zł 580,30 zł
Buty Salomon Outline Prism GTX W Almond Cream
Buty Salomon Outline Prism GTX W Almond Cream
569,00 zł 398,30 zł
Buty Salomon Hypulse Black
Buty Salomon Hypulse Black
519,00 zł 311,40 zł
Buty Salomon MTN Summit Pure Black / Pastel Neon Green 2023
Buty Salomon MTN Summit Pure Black / Pastel Neon Green 2023
2 240,00 zł 1 659,00 zł
Narty Salomon Snowscape 8 Skin
Narty Salomon Snowscape 8 Skin
899,00 zł 674,25 zł
Buty Salomon Outrise Mid GTX W Black
Buty Salomon Outrise Mid GTX W Black
779,00 zł 455,40 zł
Daszek Salomon Cross Visor White
Daszek Salomon Cross Visor White
119,00 zł 83,30 zł
szt.
Skarpety Salomon Cross Over
Skarpety Salomon Cross Over
39,00 zł 27,30 zł
Spodenki Salomon Sense Short W Black
Spodenki Salomon Sense Short W Black
339,00 zł 203,40 zł
Skarpety Salomon Outpath Sirocco / Shale
Skarpety Salomon Outpath Sirocco / Shale
69,00 zł 48,30 zł
Buty Salomon Speedcross 5 W Icy Morn
Buty Salomon Speedcross 5 W Icy Morn
569,00 zł 369,85 zł
Czapka Salomon Bonatti Waterproof Five Panel Deep Black
Czapka Salomon Bonatti Waterproof Five Panel Deep Black
189,00 zł 132,30 zł
szt.
Bluza Salomon Essential Warm HZ W Vanilla Ice
Bluza Salomon Essential Warm HZ W Vanilla Ice
400,00 zł 280,00 zł
Legginsy Salomon XA Warm W Mallard Blue
Legginsy Salomon XA Warm W Mallard Blue
349,00 zł 209,40 zł

Jakie skarpetki w góry? Najważniejsze kwestie doboru

Jakie skarpetki w góry? Najważniejsze kwestie doboru

Dobrze dobrane skarpetki w góry zapewnią Ci komfort marszu przez długie godziny. Źle dopasowane, zrujnują każdą wyprawę - nie pomoże nawet najlepsze obuwie... Dla wygody i zdrowia stóp, postaw na skarpety Salomon bądź innej zaufanej marki ubrań outdoorowych. Producent to jednak nie wszystko. Przeczytaj i dowiedz się, jakie skarpetki w góry sprawdzą się u Ciebie na 100% - materiał i detale konstrukcyjne są decydujące!

 

Skarpetki w góry - materiał syntetyczny

Kluczowa decyzja, jaką trzeba podjąć, wybierając skarpety w góry, to oczywiście materiał wykonania.

Najpraktyczniejsze są specjalistyczne skarpetki górskie wykonane z mieszanek materiałów syntetycznych. Nowoczesne poliestry i poliamidy doskonale radzą sobie z odprowadzaniem potu, dopasowują się do temperatury i nie powodują otarć. Częstym dodatkiem są również antybakteryjne wykończenia nieocenione podczas przeciągających się wypraw.

Jakie syntetyczne skarpetki w góry szczególnie dobrze sprawdzają się w lecie? Na wędrówki upalną porą wybierz parę z włóknami Coolmax. To nowoczesne włókno poliestrowe wykorzystywane w bieliźnie termoaktywnej i skarpetach. W takich skarpetach najważniejsza jest oddychalność. Lekkie, maksymalnie przewiewne, zagwarantują twoim stopom komfort i suchość w najgorętszych warunkach.

A jakie syntetyczne skarpetki w góry pasują na zimę? Rozejrzyj się za włóknem ThermoLite. Budowa tych włókien maksymalizuje magazynowanie ciepła, dają komfort termiczny nawet w najbardziej srogich zimowych warunkach.

Decydując się na syntetyczne skarpetki w góry, koniecznie wybierz parę od renomowanego producenta odzieży outdoorowej. Wtedy będziesz miał gwarancję, że mieszanka została skomponowana z myślą o wielogodzinnych marszach w masywnym obuwiu.

Skarpetki - góry w naturalnych skarpetach

Preferujesz naturalne materiały? W takim wypadku warto zwrócić się w stronę naturalnej wełny merino. To dobry wybór w zimie i na lato.

Merino bezbłędnie dopasowuje się do temperatury otoczenia - w lecie chłodzi, a w zimie ogrzewa stopy. Co ważne szczególnie dla wędrujących po śniegu, wełna merynosów zachowuje właściwości termoregulacyjne nawet po zamoczeniu. W dodatku miękka wełna amortyzuje wstrząsy przy każdym kroku, co zauważalnie pomaga podczas wyczerpujących wypraw.

W składach skarpet producenci łączą wełnę merino z syntetycznymi włóknami, by zwiększyć wytrzymałość odzieży. Nie znajdziesz skarpet wykonanych w 100% z naturalnego materiału. Czysta merino jest zbyt delikatna na skarpety w góry - po pierwszej wycieczce byłyby dziurawe.

To, czy wybierzesz skarpety w góry całkowicie syntetyczne, czy bazujące na wełnie merino, zależy od osobistych preferencji. Warto spróbować obu typów skarpet i na własnej skórze przekonać się, który wariant bardziej odpowiada Twoim stopom.

Jakie skarpetki w góry się NIE sprawdzą?

Zapomnij o zwykłych skarpetach wykonanych z bawełny. Bawełna nie nadaje się do sportowych zastosowań, ponieważ nasiąka potem - zamiast go odprowadzać. Wilgoć i wysoka temperatura to wymarzone środowisko dla drobnoustrojów - wybór bawełny na trekking będzie więc i nieprzyjemny, i niezdrowy.

Jakie skarpetki w góry? Takie, które od A do Z zostały wykonane z myślą o trekkingu. Syntetyczne włókna oraz wełna merynosów są twoimi sprzymierzeńcami. Bawełnę zostaw do mniej wymagających wędrówek.

Skarpety w góry - wysokie czy niskie?

To, jakie skarpetki w góry wybierzesz - niskie czy wysokie - zależy od wysokości obuwia. Zasada jest prosta. Skarpeta musi się kończyć powyżej cholewki.

Jeżeli więc nosisz niskie buty trekkingowe, możesz pozostać przy średnio wysokich modelach skarpet. Do obuwia wysokiego zakładaj zaś wyłącznie wysokie skarpety kończące się w połowie łydki.

Trzymanie się tej reguły jest bardzo istotne, bo jeśli góra cholewki będzie wchodzić w kontakt ze skórą, wędrówka skończy się otarciami. Ponadto skarpeta ma chronić Twoją kostkę i górę łydki przed otoczeniem.

Skarpetki - góry. Jak wybrać rozmiar?

Decydując, jaki skarpetki w góry wybrać pod kątem rozmiaru, poznaj długość swojej stopy. Odrysuj ją na kartce i zmierz odległość między czubkiem pięty a najdłuższego palca. Dla pewności wykonaj pomiar minimum 2 razy.

Kieruj się tabelą rozmiarów udostępnioną przez producenta. Gdy wahasz się pomiędzy dwoma modelami, lepiej postawić na mniejsze. Dopasowane skarpety w góry nie będą powodować otarć ani odcisków. Takie problemy mogłyby się zdarzać przy noszeniu za dużej pary - materiał przesuwający się w bucie to gwarantowane otarcia, a zwinięta tkanina zrobi na stopach dotkliwe odciski.

Jakie skarpetki w góry? Konstrukcyjne udogodnienia

Nowoczesne skarpetki w góry mają szereg technicznych cech, przydatnych podczas wędrówek. Szczególną uwagę zwróć na płaskie szwy. Skarpetki górskie z płaskimi szwami niwelują ryzyko otarć na stopach.

Skarpety w skalisty teren cechuje zróżnicowana grubość materiałów.

Specjalistyczne skarpety w góry posiadają wzmocnienia w miejscach poddawanych największemu naciskowi podczas chodu (pod palcami, na śródstopiu, pod piętą). To przedłuża żywotność skarpetek oraz ogranicza powstawanie pęcherzy. Skarpety mogą także mieć strefy wentylacyjne - czyli po prostu cieńsze warstwy materiału w górze stopy. Przydatne w letnich miesiącach, u osób z tendencją do nadmiernego pocenia się stóp.

Obowiązkowy element to ściągacze w górnej części. Utrzymują skarpetę w stałej pozycji. Niewiele rzeczy irytuje tak bardzo, jak konieczność przystawania, by podciągnąć zsuwającą się skarpetkę…

W bardzo zaawansowanych modelach górna część skarpety w góry ma usztywnione wstawki stabilizujące stawy skokowe. Jeżeli wybierasz się w bardzo trudny teren, który wymaga uważności przy każdym kroku, warto je rozważyć. W górach bezpieczeństwa nigdy nie jest za dużo.

Skarpetki w góry - jedna czy dwie pary?

Wędrujący po górach w zimnych miesiącach roku zakładają jedną lub dwie pary skarpet. To, które rozwiązanie będzie lepsze, zależy od osobistego wyboru. Gdy temperatura spada poniżej zera, warto mieć w plecaku drugą parę skarpet, by w razie potrzeby docieplić stopy.

Weź pod uwagę także to, że podwójna warstwa gwarantuje wyższą amortyzację, co będzie komfortowe dla osób maszerujących po trudnym, kamienistym podłożu. Z drugiej strony, przeciwnicy noszenia dwóch par uważają to za wadę - podwójne skarpetki w góry zmniejszają czucie podłoża.

Rozwiązanie? Wyłącznie samodzielne testy - trzeba dowiedzieć się na własnej skórze, jaka warstwa materiału odpowiada Twoim stopom. Na początek wybierz się na wycieczkę w pojedynczych skarpetach przeznaczonych na daną porę roku, a zapasowe spakuj do plecaka.


Jakie skarpetki w góry? Z technicznych materiałów syntetycznych lub wełny merino. To najlepsze opcje dla wędrowców górskich. Skarpety w góry muszą kończyć się powyżej cholewki i być dokładnie dopasowane do rozmiaru stopy - nie za duże!

Skarpetki w góry mogą mieć liczne konstrukcyjne udogodnienia. Szczególną uwagę zwróć na płaskie szwy, ściągacze, wzmocnienia w miejscach nacisku i elementy wentylacyjne. Na wyjątkowo wymagające wycieczki rozważ skarpety stabilizujące staw skokowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl