Jakie narty dla początkujących, by przyjemnie i bezpiecznie zacząć przygodę z szusowaniem? Zaopatrzenie się w odpowiedni model jest najważniejszym krokiem, warunkiem bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Przeczytaj, a bez problemu dopasujesz sprzęt do swoich potrzeb. Na naukę śnieżnej jazdy nigdy nie jest za późno… gdy uczysz się na porządnych nartach!
Co jest najważniejsze w nartach dla początkujących?
Narty służące do nauki jazdy muszą zapewniać użytkownikowi pełną kontrolę ruchu. Zwrotność jest kluczowa w pracy nad techniką i wyrabianiu pewności siebie na trasie. Znaczenie ma również fakt, że początkujący uczą się jeździć na bezpiecznych, łatwych trasach - a to wymaga innych nart, niż szusowanie w zaśnieżonej dziczy.
Rozważając, jakie narty dla początkującego będą dobre, skupiamy się właśnie na łatwości kontrolowania sprzętu podczas jazdy na stokach o niskim stopniu trudności.
Narty dla początkującego - który typ będzie odpowiedni?
Chociaż narty wydają się stosunkowo prostym sprzętem, deski deskom nierówne! Na rynku znajdziesz modele nart przeznaczone do uprawiania sportu w różnych warunkach. Również narty Salomon cechują się różnorodnością, która może nieco przytłoczyć początkującego. Dostępne są bowiem modele:
- easy carve - w sam raz do nauki, lekkie, miękkie, proste w prowadzeniu - dla tych, którzy pierwszy raz wskakują na deski w warunkach sztucznego stoku,
- allround - najbardziej uniwersalne, dominujące na stokach - są one odpowiednie dla różnych warunków, od twardych, lodowych powierzchni po miękkie, głębokie śniegi - dla średnio-zaawansowanych, urozmaicających swoje trasy,
- skiturowe - są projektowane z myślą o wspinaczce na stoki i jeździe poza trasami narciarskimi, posiadają specjalne wiązania, które pozwalają na wspinanie się na nartach - to dobry wybór, jeżeli nie chcesz ułatwiać sobie pobytu na stoku korzystaniem z wyciągów lub po nauce na stoku sztucznym chcesz przejść do jazdy w prawdziwie górskim terenie,
- biegowe - przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, do narciarstwa biegowego po płaskim terenie - biegowe narty mogą być przystosowane do techniki klasycznej lub łyżwowej - to inna dyscyplina sportu, całkowicie odmienna od rekreacyjnego narciarstwa zjazdowego,
- race - narty z tej kategorii są zaprojektowane z myślą o narciarzach zaawansowanych, stawiających na szybkość - długie, wąskie, trudne do kontrolowania przez początkującego,
- freeride - głęboki śnieg to ich żywioł - są szerokie, co ułatwia poruszanie się po puchu.
Rodzaje nart należy wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem. Konstrukcje są drobiazgowo dopasowane do warunków przewidywanych przez producenta. W przypadku na przykład nart skiturowych Salomon mamy bardzo niską masę sprzętu i wyważenie ułatwiające trzymanie odpowiedniej pozycji. Kluczowe jest jednak wycięcie na piętce, które pozwala przymocować foki do wspinaczki. Z kolei narty biegowe są bardzo cienkie, przez co nie da się na nich szusować, gdyż nie zapewniają wystarczającej stabilności.
Tak wyglądają biegowe narty. Ostre zakończenia, wąska konstrukcja - wszystko w celu ułatwienia biegu. Należy ich używać wyłącznie do biegów, nie do zjazdów czy górskiej wspinaczki. Na zdjęciu model Salomon Atomic Pro C1 Skintec. Zobacz: https://megaoutdoor.pl/narty-atomic/pro-c1-skintec-wiazania-prolink-access-classic
Optymalna długość
Długość nart jest jednym z kluczowych czynników wpływających na stabilność i kontrolę podczas jazdy. Wybór odpowiedniej długości nart zależy od poziomu umiejętności, preferencji narciarza oraz rodzaju terenu, na którym będzie się jeździć. Poszukując jednak zwykłych nart do pierwszego klasycznego szusowania po stokach, zasada doboru długości jest dość prosta.
Dla początkujących zaleca się narty o długości, która sięga od stóp, do linii nosa. Jest to mniej-więcej wzrost minus 10-20 centymetrów. Margines całkiem spory - co więc decyduje?
Pomocniczą metodą jest dobranie długości nart do wagi. Ten sposób pozwala ostatecznie zdecydować, czy wybrać model 10, 15 czy 20 cm krótszy od wzrostu. Poniżej zasady:
- dla ważących mniej niż zalecane przy ich wzroście należy wybrać narty krótsze o 20 cm (narty dla początkujących damskie zwykle są właśnie o tyle krótsze, z racji średnio niższej wagi kobiet),
- dla ważących więcej niż zalecane poleca się narty krótsze o 10 cm od wzrostu,
- dla osób z wagą w normie optymalne są modele krótsze o 15 cm od wzrostu.
Narty dla początkującego są z reguły krótsze, niż te przeznaczone dla zaawansowanych. Wynika to z faktu, że krótsze narty są łatwe w kontrolowaniu. Wysoka zwrotność pomaga nauczyć się poprawnej techniki.
Długie narty służą rozwijaniu wysokich prędkości, są również bardziej stabilne, by na tych prędkościach zapewniać bezpieczeństwo. Jako początkujący nie będziesz jednak ścigał się z wiatrem - przyda się za to bezbłędny komfort ruchu, więc radzimy pozostać przy nartach krótkich.
Taliowanie nart
Kolejnym krokiem do tego, jakie narty dla początkującego wybrać, jest zwrócenie uwagi na taliowanie. Narty mają trzy wymiary - na czubku, na końcu narty oraz pod butem - ta środkowa szerokość to właśnie taliowanie. Warunkuje ono zwrotność narty. Im węższe, tym łatwiej wykonywać gwałtowne ruchy.
- Początkujący, który będzie się uczył jazdy na sztucznym stoku, powinien wybierać narty o taliowaniu od 65 do 74 milimetrów. Możesz na nich swobodnie manewrować, skręcać, omijać innych jeżdżących - w sam raz jako pierwsze narty.
- Narty o średnim taliowaniu są wszechstronne i nadają się zarówno do jazdy na trasach przygotowanych, jak i poza nimi. Szerokość w talii wynosi zazwyczaj od 80 do 90 mm. To wybór dla tych, którzy chcą wyjść poza sztuczny stok. Takie taliowanie stosuje się m.in. w nartach skiturowych.
- Szersze taliowanie, mogące przekraczać 90 mm, jest przeznaczone dla jeżdżących po trasach nieprzygotowanych, na które wybierają się doświadczeni narciarze.
Zapamiętaj - narty o węższym taliowaniu są bardziej odpowiednie do jazdy na trasach przygotowanych, podczas gdy modele o szerszym taliowaniu sprawdzą się lepiej w trudnych warunkach poza sztucznymi trasami. Ta zasada będzie Ci towarzyszyć podczas doboru każdych kolejnych nart.
Narty skiturowe Salomon MTN 80 Pro - konstrukcja umożliwia sprawną wspinaczkę. Wcięcie z tyłu narty służy do wpinania fok. Taliowanie 80 milimetrów czyni je nartami uniwersalnymi na stoki i wyjeżdżone, względnie łatwe trasy poza stokami. Zobacz: https://megaoutdoor.pl/narty-salomon/mtn-80-pro-and-skins-mtn-170
Miękkość i elastyczność nart na start
Do nauki stawiaj na narty miękkie, o wysokiej elastyczności, które pozwalają się wyginać. Takie są najłatwiejsze w prowadzeniu. Pozwalają swobodnie manewrować na trasie, zwłaszcza podczas wykonywania skrętów.
Modele twarde przeznaczono dla narciarzy zaawansowanych, skupionych na rozwijaniu wysokich prędkości. Trudno je kontrolować bez sporej dozy doświadczenia.
Jakie narty dla początkujących - z rdzeniem kompozytowym czy drewnianym?
Początkującym poleca się wybór rdzenia z kompozytu. Kolejny raz - takie narty łatwiej się prowadzi. Są lekkie, elastyczne, nie stawiają oporu, a więc w sam raz na przyjemny start.
Rdzenie drewniane oddają dużo energii, umożliwiając agresywną, błyskawiczną jazdę. Dzieje się to jednak kosztem słabszej kontroli, którą trzeba nadrobić własnymi umiejętnościami.
Narty dla początkującego mężczyzny i kobiety - czym się różnią?
Producenci nart pamiętają, że kobiety są średnio niższe i lżejsze od mężczyzn. Dlatego, dedykowane im narty cechują się mniejszą masą. Są krótsze, węziej taliowane, w założeniu mają się sprawdzić u stosunkowo drobnej kobiety. Mogą się także różnić designem - intensywniejsza kolorystyka i wzornictwo mają wpisywać się damski gust.
W tym, jakie narty dla początkującego kupić, dedykowanie dla płci nie jest najważniejszą cechą. Damskie dostosowania bazują na średniej, która - jak to często ze średnimi bywa - nie musi mieć żadnego przełożenia na rzeczywistość. Lepiej dopasowywać narty krok po kroku - typ, długość, taliowanie, miękkość, rdzeń.
Podsumowanie
Jak widzisz, nie ma nart całkowicie uniwersalnych. Co innego sprawdzi się na przygotowanym stoku, co innego na łatwej trasie górskiej, a jeszcze co innego do biegów.
- Na sztuczny stok najlepszym wyborem są narty easy carve o taliowaniu maksimum 74 mm, elastyczne, z rdzeniem kompozytowym. Długość należy dopasować, biorąc pod uwagę swój wzrost i wagę. Na różnorodne przygotowane stoki dobrym wyborem będą także allroundy.
- Jeżeli myślisz o pierwszej jeździe poza przygotowanym stokiem (i masz okazję ją zrealizować w bezpiecznych warunkach!), należy szukać wśród nart skiturowych o szerszym taliowaniu, 80-90 mm. Na skiturach można się wspinać, więc brak wyciągu nie stanowi problemu.
- Chcesz nauczyć się biegać na nartach? Potrzebujesz specjalnego modelu dedykowanego właśnie takiej aktywności.
- Narty typu race lub freeride to coś dla doświadczonych. Takie narty trzeba umieć bezbłędnie kontrolować - pomyśl o nich nie wcześniej niż w następnym sezonie!
- Podział na narty dla początkujących damskie oraz dla mężczyzn bazuje na sporym uproszczeniu, które nie zawsze przekłada się na rzeczywistość.
To, jakie narty dla początkującego wybierzesz, jest warunkiem bezpiecznego i wygodnego rozpoczęcia śnieżnej przygody. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz kupić narty stacjonarnie i poprosić doświadczoną obsługę o pomoc w dopasowaniu modelu idealnego dla Ciebie. Teraz już z pewnością wiesz, czego szukać - dopasowanie z pomocą czy bez będzie więc znacznie łatwiejsze.