Producenci
Promocje
Skarpety Salomon NSO Pro Short Black/White
Skarpety Salomon NSO Pro Short Black/White
115,00 zł 80,50 zł
Buty Salomon XA Pro 3D V9 GTX W Black
Buty Salomon XA Pro 3D V9 GTX W Black
829,00 zł 580,30 zł
Buty Salomon Speedcross 6 GTX W Black
Buty Salomon Speedcross 6 GTX W Black
829,00 zł 529,00 zł
Buty Salomon Outpulse GTX Magnet / Black
Buty Salomon Outpulse GTX Magnet / Black
729,00 zł 510,30 zł
Plecak Salomon Sense Pro 10 W Black/ Ebony
Plecak Salomon Sense Pro 10 W Black/ Ebony
690,00 zł 414,00 zł
Buty Salomon Speedcross 6 W Tahitan Tide
Buty Salomon Speedcross 6 W Tahitan Tide
719,00 zł 449,00 zł
Buty Salomon RC10 Nocturne Prolink
Buty Salomon RC10 Nocturne Prolink
979,00 zł 783,20 zł
Plecak Salomon Sense Pro 10 W Red Chili/ Ebony
Plecak Salomon Sense Pro 10 W Red Chili/ Ebony
690,00 zł 414,00 zł
Skarpety Salomon Outpath Mid Black
Skarpety Salomon Outpath Mid Black
69,00 zł 48,30 zł
Plecak Salomon Adv Skin 5 W  Quiet Shade
Plecak Salomon Adv Skin 5 W Quiet Shade
669,00 zł 401,40 zł
Buty Salomon X-Adventure GTX Lily
Buty Salomon X-Adventure GTX Lily
659,00 zł 461,30 zł
Buty Salomon Pulsar Trail W Tea Rose
Buty Salomon Pulsar Trail W Tea Rose
569,00 zł 341,40 zł
Kurtka Salomon Lightning Warm Softshell Black
Kurtka Salomon Lightning Warm Softshell Black
719,00 zł 431,40 zł
Skarpety Salomon NSO Pro Leg-Up Black
Skarpety Salomon NSO Pro Leg-Up Black
135,00 zł 94,50 zł
Koszulka Salomon Sense Aero W  Chambrey Blue
Koszulka Salomon Sense Aero W Chambrey Blue
279,00 zł 167,40 zł
Kurtka Salomon Bonatti Trail Navy Peony
Kurtka Salomon Bonatti Trail Navy Peony
919,00 zł 551,40 zł
Buty Salomon Supercross 4 GTX W Black
Buty Salomon Supercross 4 GTX W Black
709,00 zł 425,40 zł
Buty Salomon Cross Hike 2 Mid GTX Carbon
Buty Salomon Cross Hike 2 Mid GTX Carbon
869,00 zł 695,20 zł
Buty Salomon X-Adventure GTX W Marine Blue
Buty Salomon X-Adventure GTX W Marine Blue
659,00 zł 461,30 zł
Buty Salomon Outpulse Mid GTX China Blue
Buty Salomon Outpulse Mid GTX China Blue
809,00 zł 485,40 zł

Jakie jaskinie w Tatrach warto zobaczyć? 5 najpiękniejszych

Jakie jaskinie w Tatrach warto zobaczyć? 5 najpiękniejszych

Jaskinie w Tatrach fascynują i pociągają każdego, kto postawi nogę na szlaku. Nic dziwnego — tutaj, dosłownie w głębi gór, Matka Natura manifestuje całą swoją potęgę i... zmysł estetyczny! Które z tatrzańskich jaskiń wpisać na listę obowiązkowych do zobaczenia? Poznaj 5 z nich — zapierają dech w piersiach jeszcze zanim na dobre do nich wejdziesz.

Ile jaskiń jest w Tatrach?

Szacuje się, że w Tatrach znajduje się ponad 7000 jaskiń. Niemal 900 leży po stronie polskiej, Słowacy natomiast mają do dyspozycji ponad 6200. Ilość a dostępność to jednak dwie różne rzeczy. Większość pieczar mogą zwiedzać tylko doświadczeni, wyposażeni w specjalistyczny osprzęt i stalowe nerwy.

W Polsce przystosowanych do ruchu turystycznego jest 6 jaskiń, a po słowackiej stronie 12. Niewiele, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by obejrzeć w życiu wszystkie groty dostępne dla turystów — a najlepiej zacząć od pięciu poniższych. Te jaskinie Tatry stworzyły jakby z myślą o wędrowcach poszukujących estetycznych wrażeń. Nie sposób się w nich nie zakochać.

Pamiętaj — zanim wybierzesz się na zwiedzanie jaskiń, nawet tych najłatwiejszych turystycznie, skompletuj odzież i sprzęt. W tym celu odwiedź oczywiście sklep turystyczny. Kraków, Poznań, Wrocław — nieważne gdzie jesteś, do Twojej dyspozycji są sklepy internetowe. Dobierz przede wszystkim bezpieczne, dobrze przymierzone obuwie.

1 - Jaskinia Mroźna

Najprzystępniejsza, niezwykle urokliwa jaskinia w Tatrach, ulokowana po polskiej stronie. Znajduje się na wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej. Dzięki temu, że jest elektrycznie oświetlona, każdy grotołaz może dokładnie podziwiać stalaktyty, stalagmity, białe nacieki i surową fakturę skał.

Jaskinia Mroźna jest dostępna dla turystów od maja do października. Ubierz się ciepło — temperatura w grocie stale wynosi 6 stopni Celsjusza. Wejście leży na wysokości 1100 m n.p.m. — jaskinię rozpoczyna sztucznie wydrążony tunel, do którego zostaniesz wpuszczony po zakupieniu biletu wstępu. Na zwiedzanie trzeba zarezerwować około pół godziny.

2 - Demianowska Jaskinia Lodowa

Znamy swoje, ale i bez oporów chwalimy cudze — Demianowska Jaskinia Lodowa to perła słowackich Tatr. Swoją nazwę zawdzięcza niezwykłym lodowym formom ciągnącym się wzdłuż trasy. Szlak wiedzie rzecznymi korytarzami. Miejscami lód wciąż jest okopcony od lamp i pochodni, przy których wędrowano do 1924 roku.

demianowska jaskinia lodowa w tatrach słowackich

Demanowska Jaskinia Lodowa, źródło: oficjalna strona Zarządu Jaskiń Słowackich.

Jak przystało na jaskinie w Tatrach szczycące się lodowymi formacjami, w Demianowskiej Jaskini Lodowej jest bardzo zimno. Panująca temperatura nie przekracza 3 stopni Celsjusza. Zwiedzanie trwa 40-50 minut. Wejść można za opłatą, od stycznia do końca września.

Pieczara należy do najstarszych jaskiń odkrytych w Tatrach i najczęściej odwiedzanych obiektów turystycznych. Po raz pierwszy opisano Demianowską Jaskinię Lodową jeszcze w XVII wieku. Wtedy nazywano ją Jaskinią Smoczą. Odnalezione w niej kości prehistorycznego niedźwiedzia wzięto bowiem za kości mitycznego jaszczura.

3 - Demianowska Jaskinia Wolności

System jaskiń w słowackiej Dolinie Demianowskiej ma dla turystów kolejną perłę — najczęściej odwiedzaną grotę po tamtej stronie Tatr, czyli Jaskinię Wolności. Przyciąga zainteresowanie efektownymi formacjami skalnymi. Jest co oglądać, więc koniecznie odwiedź grotę, gdy tylko będziesz miał okazję wyskoczyć na weekend do naszego górskiego sąsiada. Różnokolorowe nacieki, perły jaskiniowe i… 913 schodów zapadnie Ci w pamięć na zawsze.

W Jaskini Wolności możesz wybrać trasę tradycyjną - 1150 metrów, 60 minut zwiedzania — lub trasę wielką — 2150 metrów, 100 minut zwiedzania. Wędrówka odbywa się wyłącznie z przewodnikami, którzy opowiedzą Ci wszystko na temat skalnych form. Do jaskini można wejść przez cały rok (poza poniedziałkami). Temperatura wynosi między 6 a 7 stopni Celsjusza.

Grota była długo ukrywana przez Tatry — jaskinia trafiła do rejestrów dopiero w 1921 roku. Słowacy nie próżnowali i już 3 lata później oddali ją do turystycznego ruchu. W następnych latach trasę modernizowano oraz rozszerzano.

4 - Jaskinia Obłazkowa

Wracamy do Polski. Jaskinia Obłazkowa znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Nie znajdziesz w niej nacieków i wyjątkowych formacji skalnych. Buduje ją ciasny korytarz, w którym pozornie nie ma nic ciekawego… ale tylko pozornie.

Grota może się pochwalić urokiem nieskalanym ludzką ręką. Jaskinie w Tatrach udostępnione dla turystów zwykle są pięknie oświetlone, z wytyczonym korytarzem i barierkami. W Obłazkowej tego nie ma — jest za to surowa, chropowata skała, tak jak wyrzeźbiła ją erozja.

Do tej jaskini można wejść bezpłatnie, samodzielnie. Znajdziesz ją u podnóża Raptawickiej Turni, na wysokości 1096 m n.p.m. Zabierz ze sobą latarkę, bo słońce sięga tylko do początkowej komory. Wejdź, dotknij, poczuj bliskość natury bardziej, niż przy jakiejkolwiek innej atrakcji turystycznej.

Nieopodal znajdują się jeszcze dwie jaskinie — Tatry mają dla turystów grotę Mylną i Raptawicką. Gdy będziesz w okolicy Raptawickiej Turni, koniecznie odhacz wszystkie trzy.

5 - Jaskinia Bielańska

Jaskinia Bielańska to jedyna grota dostępna dla turystów, leżąca w Tatrach Wysokich. Znajduje się po słowackiej stronie gór. Przyciąga uwagę ze względu na zawiłe, naciekowe formy skalne (doskonałe uzupełnienie wizyty w Demianowskiej Jaskini Wolności). Warto przyjrzeć im się bardzo dokładnie, co na szczęście umożliwia infrastruktura.

jaskinia bielańska - skalna formacja
Wieża a’la Piza znajdująca się w Jaskini Bielańskiej, źródło: oficjalna strona Zarządu Jaskiń Słowackich.

Grota gościła człowieka przynajmniej od XVIII wieku. Na ścianach znajdują się bowiem podpisy poszukiwaczy skarbów z 1718 i 1731 roku. Jest dobrze oświetlona — pierwsze lampy zamontowano w niej jeszcze pod koniec XIX wieku. Dokładne okoliczności powstania pieczary do tej pory kłopoczą speleologów — nie wiadomo, jak dokładnie natura wyrzeźbiła Bielańską. Jakby ciekawostek było mało, w jednej z sal jaskini odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Tak zwana Sala Koncertowa cechuje się wyśmienitą akustyką, z której aż żal byłoby nie skorzystać do celów muzycznych.

Wspaniała jaskinia — Tatry pokazały w niej cały potencjał rzeźbiarskich zdolności. A przy okazji estetycznych wrażeń, doświadczysz kawałka niezwykłej historii. Jeśli dobrze zorganizujesz czas, może nawet uda Ci się załapać na koncert muzyki poważnej… a jeśli nie, będziesz mógł posłuchać dźwięku spadających kropel. Bielańska cieszy wszystkie zmysły.

Zwiedzanie Jaskini Bielańskiej trwa ponad godzinę, odbywa się z przewodnikiem, w grupach. Trasa mierzy 1370 metrów (w tym 860 schodów). Panuje temperatura 5-6 stopni Celsjusza.


Gdy chodzi o jaskinie, Tatry mają do zaoferowania turystom ogrom atrakcji. Mimo iż większość jaskiń nie jest dostępna dla rekreacyjnych wycieczek, te kilkanaście przystosowanych do ruchu turystycznego dostarczy Ci wystarczająco dużo wrażeń.

Po polskiej stronie Tatr koniecznie odwiedź Jaskinię Mroźną i Obłazkową (a przy okazji Mylną i Raptawicką). Gdy będziesz na Słowacji, ruszaj do Doliny Demianowskiej oraz Jaskini Bielańskiej, by podziwiać naturalne rzeźby z lodu i skał. Jaskinie w Tatrach to poziom sztuki, jakiej nie jest w stanie stworzyć nawet najbardziej utalentowana ludzka ręka.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl