
Podstawa dobrego treningu biegowego to komfort od stóp do głów. Z kolei podstawą komfortu jest odzież, w szczególności ta najbliższa ciału. Bielizna do biegania powinna być dopasowana do rodzaju treningu, pory roku i oczywiście Twojej anatomii. Zły dobór skończy się bolesnymi otarciami, przegrzaniem wrażliwych miejsc, a nawet przeciążeniowym bólem… Jak dobrać idealny komplet i kiedy bielizna termoaktywna sprawdzi się lepiej od jakiejkolwiek innej? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.
Najważniejsze cechy bielizny do biegania
Bielizna, która będzie wygodnie leżała podczas intensywnego treningu, raczej nie znajduje się w Twojej szafie. Komfort na co dzień i komfort podczas biegania to dwie różne rzeczy! Jakie cechy są najważniejsze?
Przede wszystkim, bielizna osobista do biegania powinna być wykonana z syntetycznych materiałów lub wełny merino. Odprowadzają pot znacznie lepiej niż klasyczne bawełniane modele. Bawełniana odzież z pewnością jest wygodna do codziennego noszenia, ale mocno chłonie wilgoć, zamiast odprowadzać ją na zewnątrz.
Kolejne kryterium to szwy. Bielizna z płaskimi szwami — a jeszcze lepiej całkowicie bezszwowa — niweluje ryzyko otarć. Biegacze są na nie szczególnie narażeni, ponieważ długie treningi pełne dynamicznych ruchów to tysiące momentów mocnego pocierania materiału o skórę.
Bielizna musi być dopasowana pod kątem rozmiaru. Powinna przylegać do ciała jak druga skóra. Dzięki temu nie będzie się zwijać w ruchu, zmuszając Cię do przystawania w celu poprawienia odzieży. Przy okazji treningu zostaw w szufladzie ulubione luźne bokserki… bo szybko przestaną być Twoimi ulubionymi!
Kobieca bielizna do biegania — przede wszystkim biustonosz
Kobiety mają przed sobą trudne zadanie. Właściwy dobór stanika do biegania jest warunkiem wygodnego, zdrowego treningu. Nie należy biegać w zwykłym staniku. Dlaczego?
Podczas biegania piersi podskakują, a codzienne staniki nie są w stanie odpowiednio ustabilizować biustu. Na dłuższą metę, bieganie w nich mogłoby się skończyć naciągnięciem więzadeł Coopera, a w przypadku biegaczek posiadających duże piersi, okropnym bólem kręgosłupa. Nawet biegaczki z niewielkimi piersiami powinny zdecydować się na zakup specjalnego sportowego biustonosza.
Na rynku masz do wyboru staniki-topy oraz biustonosze sportowe z dzielonymi miseczkami. Kobiety z małym biustem (nie większym niż miseczka B mogą wybierać staniki-topy, które mocno dociskają piersi do ciała. Panie z większą miseczką potrzebują staników dzielonych, w których każda pierś ma osobną stabilizację.
Staniki dla biegaczek są bardziej zabudowane niż modele codzienne. Dobrym przykładem są konstrukcie biustonoszy Salomon sięgające wysoko, bez głębokiego wycięcia przy dekolcie. Taki krój dokładnie stabilizuje piersi.
Biustonosz do biegania Salomon Elevate Move - sprawdź: https://megaoutdoor.pl/biustonosz-salomon/elevate-move-on-w-wrought-iron-heather
Należy też zwrócić uwagę na ramiączka. W sportowych modelach są szersze, co pomaga równomiernie rozłożyć ciężar i zapobiega wrzynaniu się materiału w ciało. Szczególnie dobre są staniki z dodatkowym pasem materiału na plecach, łączącym oba ramiączka. Do kompletu — mocno przylegająca dolna taśma. Takie biustonosze najlepiej trzymają piersi w ryzach i nie przesuwają się w ruchu.
Stanik z dodatkową stabilizacją na plecach — Salomon Cross Run W Black — sprawdź: https://megaoutdoor.pl/biustonosz-salomon/cross-run-w-black-ao
Przed treningiem stanik należy dokładnie przymierzyć. Poskacz i pobiegaj w miejscu, by upewnić się, że biust i biustonosz pozostają na swoim miejscu. Pierś nie może uciekać z miseczki bokiem ani górą. Jeśli tak się dzieje, wybierz większy rozmiar.
Kobieca bielizna do biegania powinna pochodzić ze sklepu sportowego, od producenta wyspecjalizowanego w treningowej odzieży. Biustonosz to warunek zdrowia podczas biegu. Nie znajdziesz odpowiedniego modelu w pierwszym-lepszym sklepie z bielizną.
Majtki dla biegaczki
Najwygodniejsze kroje damskich majtek w sam raz na trening to damskie bokserki oraz figi. Te kroje dokładnie zasłaniają pośladki, więc nie ma ryzyka, że w trakcie biegania zaczną się wrzynać.
Jak już wiesz, bielizna do biegania powinna być wykonana z oddychających syntetycznych materiałów bądź wełny merino. Im mniej szwów, tym lepiej — bezszwowe majtki nie tylko okażą się wygodniejsze, ale też nie będą się odznaczały pod obcisłymi legginsami.
Jaka bielizna dla biegających mężczyzn?
Mężczyźni mają znacznie łatwiej przy dobieraniu bielizny — wystarczy dopasować majtki do okoliczności. Dobrym wyborem będą obcisłe bokserki lub slipy, w zależności od Twoich preferencji. Zrezygnuj natomiast z luźnych bokserek, ponieważ na treningu szybko zaczną się niekontrolowanie zwijać.
Majtki powinny być pozbawione wystających szwów, mocno dopasowane i wykonane z technicznego materiału. Przed pierwszym treningiem przetestuj je w domowych warunkach. Powinieneś szybko zapomnieć, że masz je na sobie — to będzie świadczyło o poprawnym doborze.
Jaka bielizna do biegania na chłodne dni?
Treningi wczesną wiosną, kapryśną jesienią, a już na pewno zimą, wymagają specjalnego ubrania. Na treningi w chłodnej aurze wybieraj bieliznę termoaktywną. Bielizna termoaktywna Salomon, Brubeck lub innej sportowej marki to specjalistyczny typ bielizny sportowej, wykonany z nowoczesnych materiałów o wyjątkowych właściwościach oddychających. Taka bielizna utrzymuje ciepło, a równocześnie odprowadza pot ze skóry. Zakładając ją, unikniesz przegrzania i szybko zapomnisz, że masz komplet na sobie.
Tworzenie ubrań termoaktywnych wymaga wiedzy i zaplecza technologicznego. By mieć pewność, że termoaktywna bielizna do biegania spełnia wszystkie sportowe wymagania, zaopatrz się w nią u renomowanego producenta, takiego jak na przykład Salomon lub Brubeck.
Bielizna termoaktywna Brubeck DRY - sprawdź: https://megaoutdoor.pl/bluza-damska/brubeck-dry-black
Powyżej widzisz jedną z propozycji marki Brubeck — dwuwarstwową bluzkę termiczną, której konstrukcja umożliwia sprawny transport wilgoci na zewnątrz. Jest bezszwowa i wzmocniona włóknami poliamidowymi, co zwiększa jej wytrzymałość. To dobry przykład bielizny termicznej o dopracowanych właściwościach.
Nie myl bielizny termoaktywnej z bielizną termiczną. Odzież termiczna ma za zadanie ogrzewanie ciała, ale nie ma właściwości oddychających. Przez to nie nadaje się do biegania — tylko się w niej spocisz.
Pamiętaj, że w chłodne dni trzeba ubierać się na cebulkę. Bieliznę termoaktywną nakryj spodniami i koszulką, które również zostały wykonane z oddychających syntetycznych materiałów. Wtedy w pełni skorzystasz z jej walorów.
Czy bieliznę termoaktywną można nosić w lecie?
Tak — na rynku są dostępne letnie modele termoaktywne. Lżejsze, cieńsze, bardzo dobrze spisują się w starciu z wysoką temperaturą. Jeżeli zwykła bielizna o sportowych walorach nie będzie Ci odpowiadała, warto rozważyć zakup takiego specjalistycznego kompletu.
Wiesz już, jaka bielizna do biegania najlepiej spisuje się podczas treningów. Zwróć uwagę na materiał wykonania, szwy oraz dopasowanie rozmiaru do ciała. Bielizna musi leżeć na Tobie jak druga skóra, bo tylko wtedy będzie w pełni wygodna na treningach.
Kobiety powinny przyłożyć się do wyboru biustonosza, ponieważ nawet przy małych piersiach jest on warunkiem zdrowego treningu. Najlepsze kroje majtek to te najwygodniejsze — zabudowane bokserki damskie bądź klasyczne figi. Dla biegających mężczyzn przeznaczone są obcisłe bokserki oraz slipy.
Na trudne pory roku warto zakupić nowoczesną bieliznę termoaktywną od renomowanego producenta. Gwarantuje najwyższy stopień komfortu, bez względu na kaprysy pogody.