Producenci
Promocje
Plecak Salomon XT 15 Surf the Web
Plecak Salomon XT 15 Surf the Web
549,00 zł 356,85 zł
szt.
Buty Salomon Speedcross CSWP J Slate / Night Sky
Buty Salomon Speedcross CSWP J Slate / Night Sky
369,00 zł 221,40 zł
Narty Salomon R 6 Combi
Narty Salomon R 6 Combi
599,00 zł 419,30 zł
Buty Salomon Cross Hike 2 Mid GTX Carbon
Buty Salomon Cross Hike 2 Mid GTX Carbon
869,00 zł 695,20 zł
Skarpety Salomon S-LAB SENSE 3
Skarpety Salomon S-LAB SENSE 3
75,00 zł 52,50 zł
Plecak Salomon Trailblazer 20 Black
Plecak Salomon Trailblazer 20 Black
349,00 zł 226,85 zł
szt.
Koszulka Salomon Sense Over Season Deep Black
Koszulka Salomon Sense Over Season Deep Black
385,00 zł 269,50 zł
Skarpety Salomon Speedcross Crew Black / White
Skarpety Salomon Speedcross Crew Black / White
99,00 zł 69,30 zł
Czapka Salomon Flatspin Reversible Deep Black
Czapka Salomon Flatspin Reversible Deep Black
125,00 zł 87,50 zł
szt.
Czapka Salomon Beanie Fiery Red
Czapka Salomon Beanie Fiery Red
125,00 zł 87,50 zł
szt.
Skarpety Salomon XA STABILITY
Skarpety Salomon XA STABILITY
109,00 zł 76,30 zł
Buty Salomon Elixir Activ Mid GTX W India Ink
Buty Salomon Elixir Activ Mid GTX W India Ink
799,00 zł 639,20 zł
Plecak Salomon S-Lab Sense Ultra 5 Set White
Plecak Salomon S-Lab Sense Ultra 5 Set White
649,00 zł 324,50 zł
Czapka Salomon Five Panel  Grape Leaf / Forest Night
Czapka Salomon Five Panel Grape Leaf / Forest Night
159,00 zł 111,30 zł
szt.
Spodnie Salomon Wayfarer Capri W Black
Spodnie Salomon Wayfarer Capri W Black
349,00 zł 209,40 zł
Narty Salomon RC 7 eSkin Hard + Prolink Shift Pro
Narty Salomon RC 7 eSkin Hard + Prolink Shift Pro
1 199,00 zł 899,25 zł
Skarpety Salomon Quest Low Night Sky
Skarpety Salomon Quest Low Night Sky
59,00 zł 41,30 zł
Plecak Salomon Trailblazer 10 Biking Red
Plecak Salomon Trailblazer 10 Biking Red
299,00 zł 194,35 zł
szt.
Buty Salomon Glide Max TR W  Nightshade / Moonscape
Buty Salomon Glide Max TR W Nightshade / Moonscape
759,00 zł 531,30 zł
Buty Salomon X Raise Gore-Tex Junior Night Sky
Buty Salomon X Raise Gore-Tex Junior Night Sky
429,00 zł 257,40 zł
Skarpety Salomon X-SCREAM
Skarpety Salomon X-SCREAM
49,00 zł 34,30 zł
Buty Salomon Ultra Glide 2 W Nightshade
Buty Salomon Ultra Glide 2 W Nightshade
709,00 zł 425,40 zł
Narty Salomon RC 8 eSKIN Hard (and Prolink Shift Pro)
Narty Salomon RC 8 eSKIN Hard (and Prolink Shift Pro)
1 299,00 zł 974,25 zł

Jak wybrać podstawowy sprzęt do wspinaczki górskiej?

Jak wybrać podstawowy sprzęt do wspinaczki górskiej?

Drogi do zainteresowania wspinaczką bywają różne. Jedni zaczynają od miejskich ścian wspinaczkowych i z czasem potrzebują bardziej emocjonujących wyzwań w terenie. Inni wybierają coraz trudniejsze szlaki w górach, aż w naturalny sposób zbliżają się do wspinaczki.

Każdej z takich osób potrzebny jest jednak sprzęt do wspinaczki. Wbrew pozorom, przynajmniej na początku, nie trzeba na niego wydawać fortuny. Nawet początkujący musi jednak posiadać podstawowe akcesoria do wspinaczki górskiej.

Jak je wybrać? Co będzie absolutnie niezbędne, a co potrzebne dopiero na dalszym etapie wspinaczkowego wtajemniczenia? Przygotowaliśmy artykuł, w którym przedstawiamy podstawowy sprzęt do wspinaczki.

Kask wspinaczkowy

Wspinacze w kasku niekoniecznie są częstym widokiem. Warto jednak zerwać z tą niechlubną tradycją i postawić na wspinanie się w kasku. Jest on zresztą obowiązkowym elementem wyposażenia kursantów - nie bez powodu.

Kask może jednak uratować życie. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed spadającymi kamieniami i odłamkami skalnymi. Nawet niewielki kamyczek, który spada z wysokiego zbocza, może okazać się śmiertelnie groźny. Nie potrzeba do tego wspinaczki - równie niebezpieczny może być zwykły spacer czy bieganie w górach w stromym terenie.

Przy wyborze kasku do wspinania warto wziąć pod uwagę wygodę oraz wentylację głowy. Do kasku powinno się dać zamontować czołówkę. Ważne, by legitymował się zgodnością z normą EN 12492 lub UIAA. Wtedy mamy pewność, że jest przystosowany do wspinania się wśród skał.

Buty do wspinaczki

Wspinaczka w górach czy na skałkach to nie to samo, co tradycyjna wycieczka w Sudety czy Tatry. Nie sprawdzą się więc standardowe buty górskie Salomon z twardą podeszwą. Potrzebny będzie zdecydowanie inny model.

Buty do wspinaczki wyglądają zupełnie inaczej. Mają płaską i symetryczną podeszwę. Dzięki niej będziemy mogli łatwiej przenieść siłę na czubek dużego palca. A tylko wtedy damy radę stać na wąskich półkach.

Przy wyborze butów do wspinania bardzo ważny jest rozmiar. Obuwie powinno być jak najściślej dopasowane do wielkości stopy. Ta nie może mieć w nim właściwie żadnej swobody. Bardziej zaawansowani wspinacze szukają z kolei butów z podeszwą wygiętą w dół.

Uprząż wspinaczkowa

Sprzęt do wspinaczki górskiej jednoznacznie kojarzy się z uprzężą. To jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wspinaczkowego wyposażenia. Na rynku funkcjonuje jednak wiele rodzajów uprzęży, a wybór odpowiedniego zależy od rodzaju aktywności.

Najpopularniejsza jest uprząż biodrowa i to ona będzie najbardziej przydatna w górach. Wyróżnia się przede wszystkim regulowanymi nogawkami. Dzięki temu można je dostosować do grubszych spodni, które będą potrzebne w nieco chłodniejsze dni.

Uprząż musi być też wygodna, najlepiej, by była wyściełana. Kobiety powinny szukać modeli dedykowanych swojej płci, w męskich nie będzie im wygodnie.

Lina do wspinaczki

Wspinanie po górach wymaga użycia liny asekuracyjnej. W tym przypadku potrzebna będzie tzw. lina dynamiczna. Najlepiej sprawdzają się liny dość cienkie. Co prawda szybciej się zużywają, ale są lżejsze i wygodniejsze w użyciu. Na początek eksperci polecają jednak linę o średnicy około 10 milimetrów.

Przyjęło się, że do wspinaczki w polskich górach wystarczy lina o długości 60 metrów. Jeśli już na początku swojej przygody chcesz postawić na dalsze wyjazdy, również lina asekuracyjna powinna być dłuższa.

Już przy jej zakupie warto także pomyśleć o płachcie, która przedłuża żywotność tego produktu. Pomaga też uniknąć plątania się liny. Najpopularniejsze są torby ze zintegrowaną płachtą. Jeśli zależy nam na wytrzymałej linie, warto też postawić na zaimpregnowany model. Będzie bardziej odporny na wilgoć i kurz.

Przyrząd asekuracyjny

Przyrząd asekuracyjny to kolejny obowiązkowy element, który powinien posiadać sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej, ale i tej na “zwykłe” skały. Modelem polecanym początkującym jest klasyczny przyrząd asekuracyjny, czyli tzw. kubek, który umożliwia asekurację z górnego stanowiska.

Co istotne, musi on współpracować ze średnicą liny wspinaczkowej. Wraz z rozwojem naszej pasji warto będzie rozejrzeć się za przyrządem półautomatycznym lub automatycznym.

Ekspresy wspinaczkowe

Bez nich również bezpieczna wspinaczka się nie uda. Za pomocą ekspresów mocuje się linę do punktów asekuracyjnych. Składają się z dwóch karabinków, które łączy wytrzymała taśma. Jeden z nich wpina się w punkt asekuracyjny.

Najpopularniejsze są ekspresy o długości 12 centymetrów. Przy kompletowaniu sprzętu wspinaczkowego warto jednak pomyśleć o różnych rozmiarach.

Ile ekspresów będzie potrzeba na początek? W polskich górach za minimum uznaje się zwykle 10 ekspresów. Zgodnie z generalną zasadą większa liczba ekspresów korzystnie działa na żywotność liny. Dzięki temu w czasie wspinania działają na nią nieco mniejsze siły.

Karabinki do wspinania

W czasie wspinaczki niezbędne będą również karabinki zakręcane typu HMS. Najczęściej przyjmuje się, że w zestawie początkującego wspinacza powinny znaleźć się co najmniej trzy takie elementy. Jeden często jest oferowany w komplecie z przyrządem asekuracyjnym, warto więc jeszcze przed pierwszą wspinaczką dokupić dwa kolejne. Z czasem zapewne zaopatrzysz się również w karabinki z zamkiem automatycznym

Plecak wspinaczkowy i odpowiedni ubiór

Na wspinaczkę, zwłaszcza górską, najlepiej wybierać się z plecakiem. W końcu, jak wynika z powyższych opisów, będziemy musieli zabrać ze sobą sporo sprzętu. By spokojnie się zmieścił, najlepiej zdecydować się na model o pojemności około 35 litrów.

Część osób wykorzystuje plecak nie tylko do transportu potrzebnych akcesoriów, ale też wspina się z nim na plecach. W takim przypadku trzeba wybrać wąski model, który umożliwi łatwy dostęp do przechowywanych w nim przedmiotów.

Warto też rozejrzeć się za odzieżą dedykowaną wspinaczom. Choć wspinać można się w każdych ubraniach, na początku warto zapewnić sobie jak największy komfort. Zadba o to bielizna termoaktywna Salomon, która zapewni naszej skórze odpowiednią wentylację, a jednocześnie nie będzie nasiąkać wilgocią.

Przy wspinaniu dobrze sprawdzają się też spodnie z “oddychającego” materiału. Muszą być jednak bardzo wytrzymałe, by przetrwać bliski kontakt ze skałami. Najlepiej sprawdzają się modele ze wzmocnieniami na kolanach. Do tego z pewnością przyda się lekka bluza lub softshell. Ważne, by nie krępowały ruchów w trakcie wspinania.

Woreczek na magnezję

W trakcie wspinania przydaje się również magnezja. To proszek, który pomaga utrzymać się w chwytach wspinaczkowych. Warto mieć go więc przy sobie. Woreczki to proste, ale dość sztywne konstrukcje wyłożone miękkim materiałem. Koniecznie muszą być zakończone ściągaczem, który zapobiegnie wysypywaniu się magnezji. Na rynku znajdziesz szeroki wybór wzorów i kolorów woreczków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl