Jak wiązać buty trekkingowe - niby proste pytanie, bo przecież każdy uczył się wiązać sznurowadła jeszcze jako kilkulatek. Niby, bo buty górskie to wyższa szkoła jazdy. Odpowiednie wiązanie może Ci ułatwić wyprawę, z kolei niepoprawne obejście się ze sznurówkami to proszenie się o niewygody na trasie. Przedstawiamy wiązania treków z dokładnymi instrukcjami - przeczytaj, łap za swoje obuwie i poćwicz przed wielkim wyjściem.
Dlaczego wiązanie butów trekkingowych jest takie ważne?
Wiązanie jest jednym z kluczowych elementów dopasowywania cholewki do kształtu stopy. Nawet najroztropniej wybrane obuwie można jeszcze lepiej dostosować.
Każda stopa jest inna, toteż nawet najlepszy producent nie stworzy modeli dopasowanych jak ulał zaraz po wyjęciu z pudełka - ale niektórzy tworzą takie, które przy odrobinie współpracy ze strony noszącego rzeczywiście dopasują się jak druga skóra.
W butach niskich dostosowanie cholewki pomaga poprawić stabilizację pięty i ułożenie na śródstopiu. Buty trekkingowe wysokie, masywniejsze, okalające kostkę, mogą wymagać dodatkowej regulacji, by swoją zabudowaną konstrukcją nie cisnęły w żadnym miejscu.
Dzięki odpowiedniemu wiązaniu lepiej zabezpieczysz nogę i tym samym zmniejszysz ryzyko kontuzji, która może się przytrafić w wyniku potknięcia czy złego postawienia kroku. Unikniesz otarć, ucisku i pęcherzy. Możesz nawet w dużym stopniu naprawić efekty nieodpowiedniego wyboru skarpet.
Jak obchodzić się ze sznurowadłami treków?
Przed wyjściem zasznuruj buty kompletnie od zera, wcześniej wyjmując sznurówki z oczek. Wkładając je z powrotem zgodnie z wybraną metodą sznurowania, pociągnięciami wyeliminuj nadmierne luzy w każdym rządku. Reguluj luzy zawsze, nim zrobisz kokardkę zamykającą wiązanie.
Szykując się do wyprawy na podejścia, zawiąż buty mocno w dolnej połowie, a w górnej zostaw trochę luzu. Dzięki temu staw skokowy będzie miał większe pole do ruchu. Z kolei zabierając się do zejścia, ściśnij sznurowania na całej długości. Przy zejściach ryzyko złego postawienia stopy rośnie, więc konieczna jest dodatkowa stabilizacja.
W trakcie wyprawy konieczne może być kilkukrotne poprawienie sznurówek. W wyniku zmiennego nacisku stopy sznurowadła z czasem się rozluźniają - naprawiaj to podczas postojów.
Sposoby wiązania butów trekkingowych zmniejszające ucisk
Przyciasna cholewka treków daje w kość jeszcze zanim górskie schronisko zniknie za horyzontem. Najwięcej problemów mają osoby z szeroką stopą. Cholewka po bokach napierająca na śródstopie przy każdym kroku powoduje ból - tak nie da się chodzić.
Jeżeli masz problemy z doborem codziennego obuwia na szerokie stopy, uważaj przy zakupie trekkingowego modelu - dobrze szukając, ułatwisz sobie sprawę dopasowywania już na wstępie. Niektórzy producenci przeznaczają dla szerokich stóp specjalne modele - poszerzony wariant ma np. Salomon Ultra X 4 Wide GTX.
Poszerzony model Salomon X Ultra 4 Wide GTX. Zobacz tutaj: https://megaoutdoor.pl/buty-salomon/x-ultra-4-wide-gtx
No dobrze - a co, jeśli masz już buty, które trzeba poszerzyć? Zawiąż je w następujący sposób:
- Przełóż sznurówki przez oba przednie oczka.
- W kolejnym rzędzie prawy koniec sznurówki przełóż przez prawe oczko, lewy przez lewe. Nie krzyżuj w tym miejscu!
- Od kolejnego rzędu krzyżuj sznurówki jak przy standardowym wiązaniu - prawa do lewej, lewa do prawej.
- Zakończ podwójnym węzłem.
Równoległe przełożenie sznurowadeł w drugim rzędzie zmniejsza ucisk generowany przez cholewkę. Taka zmiana powinna być wystarczająca.
Kolejnym kłopotem z kształtem stopy może być wysokie podbicie - tutaj cholewka uciska nogę od góry, boleśnie utrudniając przepływ krwi. By zlikwidować problem poprzez dodanie luzu w strategicznej części, stosujemy analogiczną metodę - pominięcie krzyżowania. Pomiń krzyżowanie w trzecim lub czwartym rzędzie, bo to właśnie w tych miejscach stopy wysokie podbicie może najbardziej dawać się we znaki. Przetestuj oba warianty pomijania i zastosuj ten, w którym Twoja noga ma wygodniej.
Sposób zmniejszający ucisk w kostce
Zadaniem wysokich butów turystycznych jest mocne stabilizowanie stawu skokowego. Jeżeli jednak jesteś początkującym turystą, który jeszcze nie przywykł do takiej konstrukcji buta, a sam model nie zdążył się wyrobić przy chodzeniu, przez jakiś czas stosuj wiązanie dodające luzu w górnej części.
- Przełóż sznurowadła przez przednie oczka.
- Krzyżuj je tak jak przy standardowym sznurowaniu, aż dotrzesz do trzeciego rzędu od góry.
- Z trzeciego rzędu przeciągnij lewe sznurowadło do prawego oczka w ostatnim rzędzie, a prawe do lewego.
- Sznurowadła przeciągnij teraz równolegle przez pominięty przedostatni rząd. Lewe do lewego, prawe do prawego.
- Zawiąż podwójną kokardkę, umiejscowioną teraz poniżej rzędu zamykającego cholewkę.
Takie wiązanie stosuj na łatwiejszych szlakach, gdzie ryzyko skręcenia kostki jest bardzo małe. Tak naprawdę chodzenie z luzem w kostce przez cały czas mija się z celem wybierania wysokiej cholewki. Przyzwyczajaj się do opinania tej części powoli, ale konsekwentnie.
Chirurgiczne dopasowanie dla wąskiej stopy
Kiedy but jest w nieco za duży, możesz zwiększyć dopasowanie cholewki poprzez zastosowanie węzła chirurgicznego. By dodać stabilizującego ucisku w rejonie kostki (przeciwnie do tego, co robiliśmy wyżej), wykonaj węzeł chirurgiczny w taki sposób:
- Przełóż sznurowadła przez przelotki w pierwszym rzędzie. Zasznuruj standardowo, krzyżując, aż dojdziesz do trzeciego rzędu od góry.
- W trzecim rzędzie dwukrotnie owiń sznurowadła wokół siebie.
- Normalnie przeciągnij sznurówki do drugiego rzędu od góry - lewa do prawej przelotki, prawa do lewej.
- W drugim rzędzie znowu dwukrotnie owiń sznurówki.
- Kolejne przełożenie z krzyżowaniem.
- W ostatnim rzędzie znowu możesz owinąć sznurówki, lub zawiązać je już standardowo, jeśli uznasz, że ucisk jest wystarczający.
- Zakończ podwójną kokardką.
Chirurgiczne węzły możesz stosować w dowolnym rzędzie, w którym potrzebujesz dociśnięcia cholewki. Sprawdź go także na podbiciu, a jeśli masz wąską stopę, wykorzystaj w drugim rzędzie od dołu.
Jak wiązać buty trekkingowe z systemem Quicklace?
Quicklace to opatentowany system sznurowania często stosowany w butach marki Salomon. Znacznie ułatwia obchodzenie się ze sznurowaniami - użytkownik już nie musi znać się na węzłach. O perfekcyjne dopasowanie zadba system w połączeniu z adaptatywną cholewką.
System Quicklace opiera się na złapaniu sznurowadeł u góry łatwo przesuwającą się, mocną klamrą. Na języku buta umiejscowiona jest kieszonka, w którą chowa się klamrę i górną część sznurowadeł. Konstrukcja nie jest w stanie się sama rozwiązać, a klamra mocno zaciśnięta na sznurówkach uniemożliwia niekontrolowane rozluźnianie.
System wiązania Quicklace w Cross Hike 2 Mid, damska wersja. Zobacz tutaj: https://megaoutdoor.pl/buty-salomon/cross-hike-2-mid-gtx-w-bitter-chocolate.
Oto jak wygląda wiązanie butów trekkingowych z Quicklace:
- Pociągnij sznurowadła, by wygodnie dopasowały się do stopy. Powinieneś czuć lekkie opięcie nogi na całej długości.
- Przesuń klamrę wzdłuż sznurówek. Zostaw ją w tym miejscu, gdzie blokuje idealny stopień zacisku.
- Klamrę i pozostałą część sznurówki wsuń do kieszonki na języku.
- Gotowe. Gdy będziesz chciał rozwiązać buta, wystarczy odsunąć klamrę.
Quicklace najczęściej znajduje się w biegowym i miejskim obuwiu Salomon. Wśród modeli trekkingowych przeważają te ze standardowym systemem z przelotkami, właśnie by umożliwiać użytkownikom dopasowywanie cholewki różnymi węzłami. Quicklace znajdziesz jednak m.in. w Cross Hike 2 Mid - serii, gdzie dzięki całej konstrukcji cholewki kombinowanie z węzłami nie jest niezbędne dla perfekcyjnego dopasowania.
To, jak wiązać buty trekkingowe, zależy od efektu dopasowania, jaki chcesz osiągnąć. Pomijając krzyżowania sznurowadeł lub dodając chirurgiczny węzeł, da się modyfikować szerokość cholewki na dowolnej wysokości. Pamiętaj, że trekkingowy but musi trochę cisnąć, bo jego zadaniem jest stabilizowanie - trzeba się po prostu przyzwyczaić do dokładniejszego dopasowania, niż oferują codzienne buty spacerowe. Luźne wiązanie nie spełnia swojej funkcji w terenie.