Jak się ubrać na siłownię, by czuć się wygodnie podczas ćwiczeń? Nie każdy wygodny strój nadaje się do treningu w klubie fitness! Po skończonej rozgrzewce może się okazać, że Twoja ulubiona koszulka absolutnie nie sprawdza się jako treningowy towarzysz. Przeczytaj, jak powinien wyglądać treningowy strój dla kobiet i mężczyzn oraz jak dopasować buty do sportowych okoliczności.
Jak się ubrać na siłownię? Najważniejsze zasady doboru stroju
Te zasady są uniwersalne. Dotyczą i kobiet, i mężczyzn. W dalszej części szczegółowo omawiamy, jak powinien wyglądać strój damski oraz męski.
- Podczas treningu będziesz się pocić, dlatego ważne jest, aby ubrania były wykonane z materiałów, które odprowadzają wilgoć i zapewniają przewiewność. Unikaj bawełny, która szybko nasiąka i staje się ciężka. Dobrym wyborem będą syntetyczne tkaniny.
- Strój powinien się rozciągać i dopasowywać do Twojego ciała, aby nie krępować ruchów. O to zadba syntetyczna tkanina i sportowy krój.
- Ubranie musi dobrze radzić sobie z częstym praniem, więc nie oszczędzaj na jakości. Koszulka Salomon męska będzie dobrze wyglądać nawet po kilku miesiącach trenowania.
- Wygoda jest ważniejsza niż estetyka. Jeśli musisz wybierać, wybierz komfort.
- Uważnie dobieraj ubrania do swojego rozmiaru. Odzież powinna przylegać, ponieważ za luźna może zaczepiać się o sprzęty.
- Wybieraj odzież bez odstających szwów. Wypukłe szwy mogą powodować otarcia, kiedy zaczniesz się dużo i długo ruszać.
Pamiętaj, że na siłowni najważniejsza jest Twoja swoboda. Nie idziesz tam po to, by zaspokajać cudze preferencje estetyczne kosztem swojego komfortu. Ma Ci być wygodnie i kropka.
Elementy stroju damskiego
Zacznijmy od stroju kobiecego. Panie mają wiele możliwości kompletowania ubioru. To, co ubrać na siłownię, zależy przede wszystkim od tego, w czym trenująca czuje się dobrze pod każdym względem. Ubranie podkreślające figurę, a może luźny strój ukrywający sylwetkę? To zależy od niej - znajdą się wygodne opcje dla obu stron.
- Stanik sportowy. Obowiązkowy! Ćwiczenie w zwykłym biustonoszu nie jest wygodne ani zdrowe, bo codzienne staniki zapewniają za małe wsparcie. Stanik powinien mieć właściwości termoaktywne.
- Krótki top sportowy z funkcją biustonosza. Wybierz top o odpowiednim poziomie wsparcia dla Twojego biustu - im większe piersi, tym wyższe wsparcie. Dostępne są różne rodzaje, od takich z lekkim podtrzymaniem do topów o maksymalnym wsparciu.
Termoaktywny biustonosz-top Salomon Cross Run ze średnim wsparciem. Takie ramiączka pomagają utrzymać biust w ryzach nawet podczas podskoków. Zobacz: https://megaoutdoor.pl/biustonosz-salomon/cross-run-deep-black.
- T-shirt treningowy o luźniejszym kroju, jeśli nie czujesz się dobrze w krótkich topach. Syntetyczne materiały odprowadzające pot będą najlepsze podczas ćwiczeń. Pod spód załóż biustonosz sportowy ze wsparciem odpowiednim dla Twojego biustu.
- Opcjonalnie - bluza sportowa na wierzch. Może być przydatna do rozgrzewki lub na trening w mocno klimatyzowanym pomieszczeniu. Weź ją na zapas do torby, w razie czego wrócisz po nią do szatni.
- Legginsy treningowe. Wygodne, przylegające, elastyczne, odprowadzające pot. Powinny być wykonane z poliestru i elastanu. Mają to być stricte legginsy do treningu, a nie po prostu getry noszone na co dzień. W porządnych sportowych legginsach każda sylwetka prezentuje się świetnie, więc nie martw się tym, że są obcisłe!
- Spodenki treningowe. Na trening w ciepłym pomieszczeniu lub intensywne zajęcia nastawione na spalanie kalorii. Wybierz spodenki gwarantujące swobodę ruchów, za pośladki, tak abyś nie obawiała się, że pokazują za dużo. Odpowiednie będą np. spodenki Salomon z kolekcji Cross.
Luźne damskie spodenki Salomon Cross 3. Mają oddychające siateczki, ważą tylko 84 gramy. Są wykonane z poliestru stosowanego w profesjonalnych sportowych strojach. Zobacz: https://megaoutdoor.pl/spodenki-salomon/cross-3-earth-red-cabernet.
- Spódniczka sportowa. Połączenie szortów ze spódnicą. Bardzo kobiece, a spódnica ogranicza podkreślenie pośladków.
- Cienkie skarpetki sportowe. Wystarczą takie o długości sięgającej do kostki. Wybierz te z syntetycznych tkanin, ponieważ w bawełnianych skarpetach stopy będą się przegrzewać.
Nieodpowiednie elementy damskiego ubioru
Wiadomo już, jak się ubrać na siłownię - a jak się nie ubierać? Zrezygnuj z następujących elementów odzieży.
- Bawełniane T-shirty i bluzki. Bawełna chłonie pot, przez co szybko staje się ciężka i mokra, co może powodować otarcia.
- Bielizna z koronki i staniki z fiszbinami. Takie elementy bielizny mogą powodować duży dyskomfort.
- Bardzo luźne ubrania, długie koszulki zakrywające pośladki. Będą się zaczepiać o sprzęt i utrudniać wykonywanie ćwiczeń.
- Spodnie dresowe. Szybko zrobi Ci się w nich za ciepło.
Kompletowanie męskiego ubioru
No dobrze - a jak się ubrać na siłownię w męskiej wersji? Tutaj komplikacji jest mniej - nawet patrząc na salę treningową klubu fitness, widzimy, że panowie mają dość podobne preferencje.
- Luźna koszulka z syntetycznego materiału. Najprostszy T-shirt gwarantujący swobodę ruchu.
- Tank top, singlet. Koszulki bez rękawów, na które stawiają panowie chcący podkreślić mięśnie górnej partii ciała.
Prosta koszulka Sense Aero Trail Tank z poliestru, przylegająca, lekka (76 g). Tyle wystarczy, by wygodnie ćwiczyć z ciężarami i na bieżni. Zobacz: https://megaoutdoor.pl/koszulka-salomon/sense-aero-trail-tank-white.
- Spodenki do kolan. Długość idealna. Wybierz spodenki z elastycznego materiału, który zapewnia swobodę ruchów. Śliskie syntetyki wypadają najlepiej, bo nie przegrzewają.
- Męskie legginsy treningowe 2w1. Połączenie legginsów ze swobodnymi szortami. Sprawdzają się na chłodnej sali treningowej.
- Skarpety sportowe. Podobnie jak w przypadku kobiet, powinny to być skarpetki z oddychających syntetyków.
- Cienkie bezszwowe bokserki. Po założeniu nie powinieneś w ogóle czuć ich na sobie.
To nie sprawdzi się na treningu!
Podobnie jak w przypadku kobiet, należy odpuścić bawełniane T-shirty, obszerne ubrania i dresy. Nie są odpowiednie, bo gdy od wysiłku podskoczy tętno, zacznie Ci się robić za gorąco. Odzież powinna być dopasowana do ciała na tyle, by zaczepianie o sprzęt nie było możliwe.
Przydatne akcesoria do ubrania na siłownię
Ubiór możesz uzupełnić jeszcze kilkoma potencjalnie przydatnymi akcesoriami.
- Opaska na czoło. Pomoże utrzymać włosy z dala od twarzy podczas ćwiczeń i wchłonie nadmiar potu, zanim dostanie się on do oczu.
- Frotka na nadgarstek. Służy do ocierania potu. Warto ją mieć, jeśli dużo trenujesz na bieżni, bo wypada wygodniej, niż sięganie po ręcznik.
- Rękawiczki do podnoszenia ciężarów. Jeśli musisz chronić dłonie przed odciskami i otarciami od gryfu.
Buty na siłownię… czyli jakie?
Buty na siłownię to zupełnie inny temat, dlatego poświęcamy mu osobny akapit. Dobór butów zależy bowiem od tego, co dokładnie chcesz robić na treningu. Jeśli łączysz różne metody aktywności, kieruj się tym, która jest dla Ciebie najważniejsza.
- Klasyczny trening siłowy. Wybierz płaskie buty bez amortyzacji. Przy podnoszeniu ciężarów stopa musi pewnie stać na podłodze. Nadadzą się nawet najtańsze trampki. Ciężary możesz podnosić też w samych skarpetach, jeśli regulamin siłowni na to zezwala.
- Zajęcia oparte na treningu siłowym, np. crossfit, trening funkcjonalny, pilates. Jak powyżej. Minimalistyczne, wygodne buty, w których pewnie stoisz na całej stopie.
- Zajęcia fitness, zumba, cardio na bieżni. Do skakanych i bieganych aktywności wybierz obuwie do biegania o niskim lub średnim stopniu amortyzacji. Niska amortyzacja - dla osób poniżej 70 kg. Średnia sprawdzi się dla cięższych. Wysoka amortyzacja nie jest konieczna, bo zajęcia trwają dość krótko, a pasy bieżni są już amortyzowane.
Buty to podstawa wygodnego, bezpiecznego treningu, więc wybierz je równie roztropnie, co resztę stroju!
Podsumowanie
To, co ubrać na siłownię, zależy wyłącznie od Twojego komfortu fizycznego i psychicznego. Podpowiadamy, że wygodnie będzie Ci w sportowych tkaninach syntetycznych o przylegającym kroju.
Kobietom polecamy inwestycję w solidne legginsy treningowe - pasują do każdej sylwetki, a ćwiczenie w nich jest w pełni wygodne. Obowiązkowym zakupem jest sportowy biustonosz z podwyższonym wsparciem. Mężczyźni powinni zaś zrezygnować z grubych dresów na rzecz lekkich szortów do kolan. Co do obuwia - dopasuj je do dominującego typu treningu.