Producenci
Promocje
Buty Salomon X Ultra 4 Mid GTX Deep Lichen Green
Buty Salomon X Ultra 4 Mid GTX Deep Lichen Green
879,00 zł 615,30 zł
Bluza Salomon Sntial Warm HZ Mood Indigo
Bluza Salomon Sntial Warm HZ Mood Indigo
369,00 zł 258,30 zł
Plecak Salomon Trailblazer 10 Biking Red
Plecak Salomon Trailblazer 10 Biking Red
299,00 zł 194,35 zł
szt.
Skarpety Salomon X Alp Mid Black/Red
Skarpety Salomon X Alp Mid Black/Red
89,00 zł 62,30 zł
Spodnie Salomon Wayfarer W Deep Black 2024
Spodnie Salomon Wayfarer W Deep Black 2024
485,00 zł 339,50 zł
Bluza Salomon Essential Micro Fleece W Deep Black
Bluza Salomon Essential Micro Fleece W Deep Black
600,00 zł 420,00 zł
Buty Salomon Cross Over 2 GTX W Magnet
Buty Salomon Cross Over 2 GTX W Magnet
679,00 zł 543,20 zł
Plecak Salomon Adv Skin 5 Black / Ebony
Plecak Salomon Adv Skin 5 Black / Ebony
699,00 zł 489,30 zł
Klapki Salomon Reelax Break 6.0 W Pearl Blue
Klapki Salomon Reelax Break 6.0 W Pearl Blue
279,00 zł 167,40 zł
Buty Salomon XA Pro 3D V8 Black / Magnet
Buty Salomon XA Pro 3D V8 Black / Magnet
709,00 zł 425,40 zł
Gogle Salomon FOUR SEVEN Black
Gogle Salomon FOUR SEVEN Black
429,00 zł 300,30 zł
para
Buty Salomon Outrise GTX W Magnet
Buty Salomon Outrise GTX W Magnet
689,00 zł 401,40 zł
Koszulka Salomon Outline Dusky Green
Koszulka Salomon Outline Dusky Green
179,00 zł 107,40 zł
Buty Salomon RC10 Nocturne Prolink
Buty Salomon RC10 Nocturne Prolink
979,00 zł 783,20 zł
Spodnie Salomon Wayfarer Night Sky
Spodnie Salomon Wayfarer Night Sky
500,00 zł 350,00 zł
Kije Salomon Escape Alu Junior
Kije Salomon Escape Alu Junior
89,00 zł 66,75 zł
Koszulka Salomon Sense Aero English Manor
Koszulka Salomon Sense Aero English Manor
279,00 zł 167,40 zł
Kurtka Salomon Bonatti Trail Deep Black
Kurtka Salomon Bonatti Trail Deep Black
1 120,00 zł 784,00 zł

Jak odświeżyć buty w środku? Praktyczny poradnik

Jak odświeżyć buty w środku? Praktyczny poradnik

Zakup nowej pary butów to dla wielu z nas przyjemna, choć chwilowa odskocznia od codzienności. Lubują się w tym zarówno panie wybierające nowe szpilki, jak i biegacze czy sportowcy szukający wygodnego obuwia wspierającego stopę w czasie wysiłku. Nowe buty Salomon trekkingowe czy inne modele są czyste, piękne i świeże, a nierzadko nawet pachnące! Wraz z upływającym czasem z każdą parą dzieje się jednak to, co nieuniknione, i widać na nich wpływ czasu oraz kolejnych kilometrów. Pojawiają się zabrudzenia i zacieki. Często na wizualnych wrażeniach się nie kończy, czego efektem jest przykry zapach. Takie sytuacje bywają mocno uciążliwe. Na szczęście są sposoby, które pomogą pozbyć się tego problemu. Dowiedz się, jak odświeżyć buty od wewnątrz i zapomnieć o przykrym zapachu oraz zabrudzeniach.

Dlaczego z niektórych butów wydziela się nieprzyjemny zapach?

Nieprzyjemny zapach z butów często kojarzy się przede wszystkim z obuwiem sportowym. W jego przypadku jest o to najłatwiej, stopa w czasie biegania, skakania czy aktywności fizycznej poci się bowiem najbardziej. Z problemem nieprzyjemnego zapachu z butów zmagają się jednak często nawet osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Dzieje się tak, ponieważ stopa “uwięziona” przez kilka godzin w obuwiu zawsze choć trochę się poci. A pot, uważany za sprawcę nieprzyjemnego zapachu, przenika do wkładki, jak również do wewnętrznych ścianek całej cholewki. I choć sam pot w istocie jest bezwonny, to wraz z cząsteczkami wody parującymi ze stóp tworzy w butach idealne warunki dla rozwoju drobnoustrojów. Wiele bakterii i grzybów upodobało sobie takie wilgotne, ciepłe i zacienione miejsca. To właśnie te mikroby stoją za powstawaniem nieprzyjemnego zapachu.

Im częściej korzystamy z konkretnej pary butów, tym większe podobieństwo, że wcześniej czy później zaczną się kłopoty. Dobrze wiedzą o tym ci, którzy często wykorzystują swoje buty trekkingowe niskie czy wysokie. Przykra woń nie jest jednak jedynym problemem. Wraz z użytkowaniem we wnętrzu obuwia pojawiają się bowiem zabrudzenia i zacieki, które również są zdecydowanie niehigieniczne. Kłopoty mogą dotknąć nawet rzadko używane pary - jeśli regularnie ich nie czyścimy, istnieje spora szansa, że zadomowi się w nich pleśń. Na zewnątrz wstrzymuje ją skuteczna impregnacja, ale w środku buta mogą nas czekać przykre niespodzianki.

Jak odświeżyć buty w środku? Najpierw czyszczenie!

Pierwszym krokiem do odświeżenia butów jest więc ich dokładne wyczyszczenie. Należy zacząć od wkładki, jako że to z nią styka się największa powierzchnia stopy. Sposób czyszczenia zależy w tym wypadku od materiału, z jakiego jest wykonana. Wkładki wyprodukowane z tkaniny można wyczyścić pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła, najlepiej szarego - porządne szorowanie usunie plamy. Z wkładkami skórzanymi jest nieco inaczej, w tym wypadku lepiej nie przesadzać z wodą, a postawić jedynie na zwilżoną szmatkę.

Podobne zasady odnoszą się do czyszczenia pozostałych elementów wewnętrznej części buta. Tutaj również trzeba zaopatrzyć się w szmatkę i dozować ilość wody odpowiednio do materiału. Czasami we wnętrzu buta mogą pojawić się jednak zaschnięte plamy w formie twardej skorupki. Wówczas można spróbować delikatnie usunąć je pilnikiem do paznokci.

Jak odświeżyć buty bez prania? Praktyczne sposoby na walkę z przykrym zapachem

Pozostałe metody usuwania zabrudzeń zwykle są skoncentrowane na tym, by zneutralizować nieprzyjemny zapach z obuwia. Przedstawiamy najskuteczniejsze metody na to, jak odświeżyć buty wewnątrz.

Metoda nr 1: soda oczyszczona i ocet

To mieszanka, która potrafi zdziałać cuda. Po wymieszaniu odrobiny octu z dawką sody należy rozpuścić miksturę w łyżce wody, nasączyć nią szmatkę i przystąpić do działania. Taki zestaw powinien poradzić sobie z niemal każdą plamą z potu, a także na dobre przepędzić drobnoustroje. Nie tylko więc wizualnie odświeżą obuwie, ale również pomogą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Metoda nr 2: herbata

Kolejny produkt spożywczy, który niemal każdy ma w domu, ale nie zawsze wie, że może go wykorzystać. Herbata to skuteczna broń w walce z nieprzyjemnym zapachem obuwia. Najlepiej zaangażować do niej herbatę w torebkach. Wówczas do każdego buta należy wrzucić kilka-kilkanaście torebek i zostawić na kilkanaście godzin - na przykład na noc. Herbata powinna wchłonąć nieprzyjemny zapach. Co prawda nie usunie grzybów czy bakterii, ale pochłonie również wilgoć. Można do tego zaangażować świeże, a nawet już zużyte torebki. W tym drugim wariancie trzeba jednak wcześniej je wysuszyć, najlepiej też umieścić je w bucie na małej szmatce, by nie zabrudziły wkładki.

Metoda nr 3: koci żwirek

To pochłaniacz zapachu, który dobrze znają wszyscy właściciele kotów. Taką samą funkcję koci żwirek może spełnić w przypadku cuchnących butów. Warto jednak wsypać go najpierw do płóciennego woreczka lub skarpetki, a dopiero potem włożyć do buta. Żwirek zneutralizuje zapachy i wciągnie wilgoć.

Metoda nr 4: niska temperatura

By dotknąć sedna problemu, czyli wyeliminować bakterie i grzyby, można zdecydować się na nieco mniej popularne, ale bardzo skuteczne rozwiązanie. Buty należy potraktować mrozem. Niskie temperatury zniszczą drobnoustroje. To dobry sposób na przykład dla tych, którzy zastanawiają się, jak odświeżyć buty sportowe, które czasy świetności mają już dawno za sobą. Wystarczy doba w kilkunastu stopniach poniżej zera, by pozbyć się niechcianych zapachów i mikrobów. Najprościej zrobić to w zamrażarce, zimą można jednak po prostu wystawić buty na noc na balkon czy taras. Pamiętajmy tylko, by w obu przypadkach umieścić je w foliowych woreczkach. Dodajmy też, że ta metoda nie sprawdzi się w wypadku butów skórzanych.

wkładki do butów

W walce z przykrym zapachem mogą też pomóc wkładki do butów. Znajdziesz je tutaj: https://megaoutdoor.pl/akcesoria_do_butow

Metoda nr 5: olejki i dedykowane preparaty

Za bardziej konwencjonalny sposób na to, jak odświeżyć buty, można uznać wykorzystanie olejku zapachowego. Można nim po prostu skroplić wnętrze butów, w tym przypadku jednak raczej zamaskujemy nieprzyjemny zapach. Alternatywą dla wilgotnych butów jest włożenie do nich papieru nasączonego olejkiem, który wchłonie wilgoć i odświeży buty. Specjaliści polecają także specjalne preparaty neutralizujące przykry zapach, najczęściej w formie dezodorantu. Jeśli problem nawraca, warto też zainwestować w profesjonalne wkładki antybakteryjne. Będą przydatne wówczas, gdy chcemy dłużej utrzymać w dobrym stanie buty Salomon dla dzieci.

Jak odświeżyć buty od środka - czy można je prać?

Jak dotąd nie wymieniliśmy jednak pozornie najprostszego sposobu pozbycia się nieprzyjaznych zapachów oraz plam, stosowanego w przypadku odzieży. Czy butów nie można po prostu wyprać z użyciem detergentu? To faktycznie mogłoby na dobre usunąć przykrą woń, ale może przyczynić się także do uszkodzenia cholewki bądź małych elementów obuwia, różnych sprzączek itp. Do pralki automatycznej można wrzucić buty, na których nieco mniej nam zależy, a zazwyczaj także wszelkie trampki czy modele lekkiego obuwia wykonanego z tkaniny. Przedtem warto zerknąć na wskazania producenta - niektórzy wyraźnie zabraniają takich czynności pod groźbą utraty gwarancji.

Przeczytaj też nasz artykuł o codziennych stylizacjach z wykorzystaniem butów sportowych: https://megaoutdoor.pl/jak-wybrac-buty-sportowe-na-co-dzien-sprawdz-nasze-porady

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl