Gdzie w góry w Polsce, jeśli nie na tatrzańskie szlaki? Nasz kraj dysponuje zniewalającymi pasmami górskimi, które warto odwiedzić na przestrzeni życia. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, kontakt z naturą, mniejszy tłok niż na zakopiańskich szlakach - tu warto pojechać!
Jakie góry w Polsce masz do wyboru?
Ile nazw gór potrafisz wymienić? Pieniny, Sudety, Tatry, Góry Stołowe, Bieszczady… Chwileczkę - uporządkujmy to, żeby posługiwać się poprawną terminologią!
W Polsce są 3 łańcuchy górskie:
- Karpaty - południowo-wschodnia część kraju,
- Góry Świętokrzyskie - w centrum Wyżyny Kieleckiej,
- Sudety - południowo-zachodnia część kraju.
Tak, tylko 3 łańcuchy! Reszta to pasma górskie - części łańcucha, o wydłużonym kształcie. W Polsce jest ich aż 46. Do najpopularniejszych należą:
- Tatry (Karpaty),
- Pieniny (Karpaty),
- Beskidy (Karpaty),
- Bieszczady (Karpaty),
- Gorce (Karpaty),
- Karkonosze (Sudety),
- Góry Sowie (Sudety),
- Góry Opawskie (Sudety),
- Łysogóry (Góry Świętokrzyskie).
Gdzie w góry w Polsce, skoro wybór jest tak ogromny? Potraktuj ten artykuł jako inspirację do najbliższych wycieczek. Najbliższych - a potem czeka Cię ich jeszcze więcej.
Gorce - przystępne góry, przystępne Podhale
Gorce to pasmo leżące blisko Krakowa, które śmiało można polecić początkującym górołazom oraz osobom wybierającym się na rodzinne wycieczki. Najwyższy szczyt - Turbacz - mierzy 1310 metrów, a po drodze jest do zaliczenia jeszcze kilka mniejszych wzniesień. Większość znajduje się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.
W Gorcach odwiedziesz spektakularne drewniane wieże widokowe, zabytkową architekturę, miejsca pamięci i klimatyczne schroniska turystyczne. Doskonale zachowana przyroda, spokój, cisza - tutaj naprawdę można odpocząć od cywilizacji. Warto założyć buty Salomon damskie wysokie, by ochronić kostki przed wszechobecną dziką florą.
To dobry kierunek na weekend, bo już pół dnia wycieczki wystarczy, by zobaczyć naprawdę sporo. Zmęczenie nieprędko Cię dopadnie dzięki ogólnej łatwości tras. Pasmo jest przystępne o każdej porze roku, urokliwe i mało zatłoczone - bo w pobliżu są Tatry, skupiające główne zainteresowanie turystów. Z tego też powodu ceny pozostają znacznie przystępniejsze niż w stolicy polskich gór.
Wybierając się w Gorce, najwygodniej zorganizować bazę wypadową w Rabce-Zdrój, Nowym Targu, Limanowej lub w pobliskich miejscowościach dysponujących uroczymi agroturystykami.
Szlak w Gorcach. Spójrz na tło - naprawdę są tam takie krajobrazy!
Góry w Polsce - gdzie warto pojechać w Górach Świętokrzyskich?
Góry Świętokrzyskie to najniższy łańcuch w Polsce - kolejny dobry punkt dla początkujących oraz rodzin z maluchami. Równocześnie, łańcuch ten jest najstarszy. Liczy sobie ponad pół miliarda lat.
Co jednak najważniejsze, Góry Świętokrzyskie są pełne zabytków - gratka dla miłośników historii oraz rodzin z dziećmi wymagającymi różnorodnych atrakcji. Będzie dużo spacerów, toteż dobrze dopasuj buty dziecięce Salomon i skompletuj dla pociechy najwygodniejsze ubrania.
W otoczeniu urokliwej natury warto zobaczyć zwłaszcza te punkty:
- Łysa Góra (pasmo Łysogóry) - obowiązkowy punkt wizyty w Górach Świętokrzyskich. Drugi co do wysokości szczyt (595 m n.p.m.), zwieńczony najstarszym polskim sanktuarium z relikwiami Świętego Krzyża. Według legend, na Łysej Górze odbywały się sabaty czarownic - a dziś wycieczki pełne wrażeń. Szlak jest usiany licznymi obiektami turystycznymi;
- Łysica (pasmo Łysogóry) w Świętokrzyskim Parku Narodowym - najwyższy szczyt, mierzący zaledwie 614 m n.p.m. Po drodze liczne atrakcje warte zobaczenia - m.in. kaplica św. Franciszka ze źródełkiem, które nigdy nie zamarza - oraz liczne tablice edukacyjne;
- Zamek Krzyżtopór i zamek w Chęcinach - najpopularniejsze zamki świętokrzyskie. Na terenie gór jest ich więcej, więc jeżeli tylko masz czas, warto urządzić sobie zamkowe tournée;
- Muzeum Skamieniałości i Minerałów w miejscowości Święta Katarzyna - gdy dopadnie Cię zmęczenie spacerami w dziczy, koniecznie odwiedź zapierającą dech w piersiach wystawę klejnotów. Ta miejscowość jest też punktem wypadowym na Łysicę.
Z racji różnorodności i turystycznego bogactwa Gór Świętokrzyskich, warto zarezerwować na nie dłuższy urlop lub przynajmniej długi weekend. Gdy już wybierzesz się w kieleckie okolice, będziesz chciał zobaczyć, usłyszeć i doświadczyć więcej - niech czas Cię nie ogranicza.
Gdzie w góry w Polsce, by odpocząć? Kultowe Bieszczady
Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady - brzmi jak pomysł na udany weekend. To karpackie pasmo górskie cieszy się obecnie sporą popularnością wśród turystów, więc nie do końca oderwiesz się od cywilizacji… ale to żaden problem wobec malowniczych walorów Bieszczad! Słyną z połonin - rozległych pięter roślinności, na których zaznaczyła się ludzka działalność.
Zobaczysz tutaj:
- Jezioro Solińskie,
- punkty do obserwacji gwiazd,
- muzea,
- torfowiska,
- przejedziesz się kolejką leśną.
Nie ma tutaj popularnych szczytów, jest za to oddalenie od miasta i głębokie zjednoczenie z przyrodą. Nie bez powodu właśnie to pasmo górskie występuje w legendarnym powiedzeniu…
Dla kogo Bieszczady będą dobrym wyborem? Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej organizacja wczasów nie sprawia żadnego problemu. Dla tych, którzy chcą wyrwać się z miasta teraz, w tej chwili, bez długiej organizacji i studiowania map szlaków. Niezależnie od poziomu zaawansowania sportowego, odnajdziesz tutaj trochę upragnionego spokoju i trasę dopasowaną do swoich możliwości kondycyjnych. Na początek najlepiej wybrać się w Ustrzyki Górne lub do Wetliny - z tych miejscowości będziesz miał blisko na szlaki.
Bieszczadzki krajobraz. Tak wyglądają połoniny - rozległe tereny bez mocnych formacji skalnych czy lasów.
Pieniny - szczyty, krajobrazy, spokój
W Pieninach leżą legendarne Trzy Korony - szczyt, który obowiązkowo powinien zdobyć polski górołaz. Pod względem walorów turystycznych i bazy noclegowej, nie ustępują Bieszczadom. Tutaj również możesz wybrać się spontanicznie, a na pewno będziesz miał gdzie się przespać.
Czeka na Ciebie szereg atrakcji:
- wąwóz Homole - uważany za najpiękniejszy wąwóz w Polsce,
- Wysoka - najwyższy szczyt pasma (1050 m n.p.m), przystępny o każdej porze roku,
- spływ Dunajcem,
- zamki w Niedzicy i Czorsztynie,
- XIV-wieczny kościół w Dębnie,
- i wiele, wiele innych!
Pieniny są przystępne, spokojne, malownicze, doskonałe na górskie początki. Pod względem turystycznym czasami porównuje się je z Bieszczadami - naszym zdaniem niesłusznie, bo każde polskie pasmo jest samo w sobie unikatowe i warte zobaczenia.
Gdzie w góry w Polsce na Dolnym Śląsku?
Rejon dolnośląski to oczywiście Karkonosze - najwyższe i największe pasmo Sudetów. Zdobędziesz tutaj słynną Śnieżkę (1603 m n.p.m.) i obejrzysz wyjątkowe formacje skalne. Większość pasma leży w Czechach, toteż polecamy karkonoski wypad zwłaszcza tym, którzy planują urlop u naszych sąsiadów - zanim przekroczysz granicę, po drodze daj 1-2 dni polskiej części Sudetów.
W Karkonoszach warto zobaczyć m.in. Świątynię Wang - ewangelicki kościół zbudowany w XII-XIII wieku, przeniesiony tutaj w XIX wieku z Norwegii. Wrażenie robi XIII-wieczny zamek Czocha oraz polodowcowe Śnieżne Kotły z radiowo-telewizyjnym ośrodkiem nadawczym o zawiłej historii (Śnieżne Kotły i stację widzisz na głównym zdjęciu artykułu).
Wybierając się w Karkonosze, zahacz o Szklarską Porębę i Karpacz - słynne miasta regionu. Tam również jest co oglądać!
Na który kierunek się zdecydować?
To, gdzie w góry w Polsce ostatecznie pojedziesz, zależy przede wszystkim od tego, która część mapy najbardziej Ci odpowiada i jakie atrakcje wzbudzają w Tobie największe zainteresowanie. Marzysz o spływie Dunajcem? Ciekawi Cię miejsce legendarnych sabatów czarownic? A może chcesz się wybrać na Podhale, ale zakopiańskie ceny Cię przerażają?
Rodzime pasma górskie są niesamowite pod względem krajobrazów i ogólnego zaplecza atrakcji, więc nie sposób rozstrzygnąć, które góry są ogólnie najlepsze. Warto po prostu zobaczyć wszystkie, w dowolnej kolejności. Jedź tam, gdzie w danej chwili Ci to odpowiada, znalazłeś przyjemne schronisko i długość podróży pozostaje w granicach tolerancji.
Jakie góry w Polsce zobaczyć poza Tatrami? Te, które jest Ci w danym momencie najwygodniej - jesteśmy przekonani, że wybór pasma Cię nie rozczaruje. Koniecznie odwiedź pięć wymienionych. Ich popularność nie wzięła się znikąd - zasługują na równie duże uznanie, co polskie Tatry. Chociaż to Tatry są najwyższe, inne pasma ani trochę nie ustępują im pod względem turystycznych walorów.