Producenci
Promocje
Buty Salomon Cross Hike GTX 2 W Black
Buty Salomon Cross Hike GTX 2 W Black
779,00 zł 545,30 zł
Koszulka Salomon S-LAB NSO SL W Cayenne/White
Koszulka Salomon S-LAB NSO SL W Cayenne/White
429,00 zł 257,40 zł
Kurtka Salomon Bonatti Trail Navy Peony
Kurtka Salomon Bonatti Trail Navy Peony
919,00 zł 551,40 zł
Buty Salomon Wings Flyte 2 W Cosmic Purple
Buty Salomon Wings Flyte 2 W Cosmic Purple
469,00 zł 299,00 zł
Buty Salomon X Ultra 360 Mid GTX Olive Night
Buty Salomon X Ultra 360 Mid GTX Olive Night
799,00 zł 639,20 zł
Plecak Salomon Trailblazer 30 Surf the Web
Plecak Salomon Trailblazer 30 Surf the Web
399,00 zł 259,35 zł
szt.
Buty Salomon XA Pro 3D v8 W Ashley Blue/ Ebony
Buty Salomon XA Pro 3D v8 W Ashley Blue/ Ebony
709,00 zł 425,40 zł
Buty Salomon XA Pro 3D V8 Black / Magnet
Buty Salomon XA Pro 3D V8 Black / Magnet
709,00 zł 425,40 zł
Biustonosz Salomon Cross Run W Sulphur Spring
Biustonosz Salomon Cross Run W Sulphur Spring
229,00 zł 160,30 zł
Plecak Salomon Trailblazer 30 Aura Orange
Plecak Salomon Trailblazer 30 Aura Orange
399,00 zł 259,35 zł
szt.
Buty Salomon Predict Hike GTX Ebony / Black
Buty Salomon Predict Hike GTX Ebony / Black
699,00 zł 419,40 zł
Buty Salomon Speedcross 6 Black
Buty Salomon Speedcross 6 Black
719,00 zł 449,00 zł
Buty Salomon Sense Ride 5 GTX Black
Buty Salomon Sense Ride 5 GTX Black
729,00 zł 583,20 zł
Buty Salomon Wander W Wheat
Buty Salomon Wander W Wheat
479,00 zł 383,20 zł
Buty Salomon Pulsar Trail W Quail
Buty Salomon Pulsar Trail W Quail
709,00 zł 425,40 zł
Kurtka Salomon Nova Softshell W Dark Blue
Kurtka Salomon Nova Softshell W Dark Blue
499,00 zł 299,40 zł
Buty Salomon Ultra Flow Cherry Tomato
Buty Salomon Ultra Flow Cherry Tomato
639,00 zł 511,20 zł
Buty Salomon Cross Hike Mid 2 GTX W Black
Buty Salomon Cross Hike Mid 2 GTX W Black
869,00 zł 608,30 zł
Spodenki Salomon Wayfarer  Surf The Web
Spodenki Salomon Wayfarer Surf The Web
319,00 zł 191,40 zł
Buty Salomon Genesis Carbon / Tahitan Tide
Buty Salomon Genesis Carbon / Tahitan Tide
779,00 zł 623,20 zł

Bezpieczeństwo w górach — poradnik dla wędrowców

Bezpieczeństwo w górach — poradnik dla wędrowców

Górscy wędrowcy potrzebują wielu rzeczy. Niezbędne są im wygodne spodnie, oddychające skarpety, kurtka przeciwdeszczowa, mapy i plecaki, które pomieszczą wszystko, co niezbędne. Jest jednak pewna rzecz, której nie da się po prostu zapakować. Bezpieczeństwo w górach jest obowiązkowym wyposażeniem Twojej… głowy! Jak o nie zadbać? Przeczytaj i zapamiętaj te niezwykle istotne zasady!

Dobór butów i akcesoriów

Czasami jeszcze w schronisku widać, kto z dużym prawdopodobieństwem zakończy swoją wyprawę w bolesny sposób. Turyści, którzy wybrali się na wycieczkę w byle jakim obuwiu, regularnie przysparzają pracy górskim ratownikom. Nie bądź jednym z nich!

W góry wybieraj się tylko w solidnym obuwiu trekkingowym z mocną cholewką i przyczepnym bieżnikiem. Zapomnij o wiernych adidasach z bazaru, przetestowanych podczas nizinnych spacerów. Postaw na buty w góry Salomon lub innej zaufanej marki, która na tworzeniu bezpiecznego sprzętu trekkingowego zbudowała całą swoją renomę.

To buty są Twoją pierwszą linią obrony przed naturalnymi zagrożeniami. W niedopasowanym obuwiu poślizgnięcie się jest tylko kwestią czasu. Wybierając roztropnie, przy okazji zadbasz o swoją wygodę — cienka podeszwa codziennego obuwia szybko wymęczyła by Twoje stopy na kamieniach.

Oprócz butów pamiętaj o akcesoriach. W zimie zabezpiecz swoje obuwie raczkami zwiększającymi przyczepność na podłożu pokrytym śniegiem. Latem załóż czapkę z daszkiem, a słońce nie będzie uderzać w Twoją głowę ani psuć CI widoczności. Przydadzą się także rękawiczki osłaniające dłonie podczas podpierania się nimi na skalistych odcinkach.

Bezpieczeństwo w górach zależy od wyboru trasy

Żelazna zasada każdego górskiego wędrowca — mierz siły na zamiary.

Przed wybraniem się na szlak dowiedz się o nim wszystkiego, szczególnie jeśli chodzi o poziom zaawansowania. Zbierz informacje o potencjalnych trudniejszych elementach trasy oraz poszukaj na YouTube filmów prezentujących szlak. Kiedy już wybierzesz szlak, ściśle trzymaj się wyznaczonej trasy. Nie zbaczaj ze ścieżki pod żadnym pozorem.

Na pierwsze razy wybieraj tylko szlaki o niskim poziomie trudności. Niskim — nie średnio trudnym, czy trudnym, ale kolega był, więc też dasz radę. Naprawdę chcesz sprawdzać, czy dasz? Zawsze minimalizuj ryzyko, bo góry to niepokonany przeciwnik, który nauczył pokory już niejednego odważnego. Nawet wysportowane osoby powinny pozostać przy lekkich trasach. Z czasem będziesz w stanie pokonywać coraz trudniejsze szlaki, ale to wymaga doświadczenia, jakiego nie nabyłeś na żadnym typie treningów. Może być również konieczny specjalny sprzęt, o którego istnieniu amator nawet nie ma pojęcia.


Tak trudny szlak poczeka, aż będziesz na niego gotowy!


Sprawdzanie pogody przed wyjściem

Zanim zasznurujesz buty przed wyjściem ze schroniska, zapoznaj się z aktualną prognozą pogody. Korzystaj z prognoz dedykowanych obszarowi, w którym jesteś i śledź ogłoszenia. Nie sugeruj się ogólnymi mapami pogodowymi dla dużych miast, bo w górach warunki mogą się różnić o 180 stopni.

Pogoda decyduje o tym, czy w ogóle będziesz mógł danego dnia wyruszyć w góry. Może się zdarzyć tak, że aura popsuje Ci plany na wyprawę życia. Bezpieczeństwo w górach zawsze jest ważniejsze niż planowane doświadczenia — trzeba powiedzieć trudno i trzymać się blisko schroniska.

W góry idź z samego rana. Nie ma na co czekać. Jeśli wyruszysz późno, a wyprawa się przeciągnie, będziesz zmuszony wracać do schroniska po zmroku, a to bardzo ryzykowne.

Korzystanie z księgi wyjść

W obiektach noclegowych znajdują się specjalne księgi, do których wpisują się turyści wychodzący na szlak. Wpisujesz do niej swoje dane, szlak i planowaną godzinę powrotu. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn nie wrócisz do zaznaczonej godziny, gospodarze podejmą odpowiednie kroki w celu szybkiego odnalezienia Cię całego i zdrowego.

Zasady bezpieczeństwa w górach są jasne — im więcej osób wie, gdzie i kiedy powinni Cię szukać, tym lepiej. Poza wpisem do księgi wyjść warto dać znać komuś bliskiemu, gdzie wychodzisz i dawać znać o swoim położeniu, gdy tylko uda Ci się złapać zasięg.

To zabierz ze sobą!

Wiesz już, że buty to podstawa. Poza nimi niezbędne jest jednak jeszcze kilka rzeczy, które warunkują Twoje bezpieczeństwo podczas wędrówki. Zanim wyruszysz, upewnij się, że masz w plecaku:

  • apteczkę turystyczną – muszą w niej być bandaże, plastry, trójkątna chusta (do wiązania uszkodzonej ręki), gaza, woda utleniona oraz przeciwbólowe tabletki,
  • latarkę,
  • powerbank,
  • gwizdek,
  • papierową mapę szlaku ,
  • lekarstwa, które bierzesz,
  • termiczną folię NRC – to specjalna folia przypominająca koc, której zadaniem jest utrzymanie ciepłoty ciała; lepiej mieć ją przy sobie w razie, gdybyś utknął na szlaku np. z powodu załamania pogody,
  • zapas wody,
  • przekąski – np. czekoladę, suszone owoce, energetyczne batoniki,
  • opcjonalnie — kijki – pomogą Ci pokonać trudniejsze odcinki, jeżeli trasa je przewiduje.

By pomieścić to wszystko, niezbędny będzie solidny plecak turystyczny. Zaopatrz się w niego przy okazji poszukiwania butów — plecaki Salomon są oceniane równie dobrze, co górskie obuwie tej marki!


Elektronika dla bezpieczeństwa turysty

Upewnij się kilka razy, że Twój smartfon jest naładowany. Zapisz w nim numery pogotowia górskiego i pobierz mapy szlaków z oznaczeniami punktów orientacyjnych. Dla pewności i tak weź ze sobą papierową mapę, ponieważ smartfon — jak każda elektronika — może się najzwyczajniej w świecie zepsuć.

Korzystaj z dobrodziejstw techniki, a niewiele zaskoczy Cię w górach!

Jeżeli chcesz na poważnie rozpocząć przygodę z górami, warto zdecydować się na zakup zegarka z GPS. To dość drogie akcesoria, ale dzięki nim bezpieczeństwo w górach wznosi się na wyższy poziom. Nowoczesne zegarki pozwalają przechowywać mapy, zapisują na bieżąco Twoją lokalizację, pomagają trafić do schroniska w razie zgubienia drogi, a w razie problemów można z nich łatwo wysyłać sygnały alarmowe

Bezpieczeństwo w górach zwiększa się w grupie

Jeśli nie jesteś doświadczonym górołazem, na wycieczki wybieraj się w towarzystwie przynajmniej jednej osoby, która miała więcej do czynienia z trekkingiem. W grupie raźniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Gdyby stało się coś złego, przez co nie będziesz w stanie samodzielnie wrócić do schroniska, druga osoba może dosłownie uratować Ci życie. Mimo wszelkich środków bezpieczeństwa, w górach bywa różnie — przy niektórych wypadkach po prostu nie obędzie się bez pary pomocnych dłoni.


Ze znajomymi jest bezpieczniej, a ponadto będziecie mogli dzielić piękne wspomnienia.

Nie masz żadnego znajomego, który wybierze się z Tobą na bezpieczne wakacje w górach? W porządku — w takim razie wybierz często uczęszczane trasy, na których zawsze są turyści. Grunt, by w Twoim polu widzenia zawsze był ktoś, kogo będziesz mógł poprosić o pomoc.

Zachowanie ciągłej ostrożności

Zasady bezpieczeństwa w górach należy zwieńczyć starym, dobrym patrz pod nogi. Oczywiście, górskie otoczenie urzeka swoim pięknem. Ciężko nie zapatrzeć się na tysiącletnie skały, spienione strumienie i bajkową roślinność. Kto jednak wie, ilu wypadków można byłoby uniknąć, gdyby turyści tak po prostu zwracali uwagę na to, gdzie stawiają stopy…

Wypatruj przeszkód na ścieżce — także tych niepozornych jak ostre kamienie czy wilgotny, śliski mech. Zapomnij o słuchaniu muzyki, nawet jeśli wydaje się ona doskonałym tłem do podziwiania rajskich krajobrazów. W górach musisz dobrze słyszeć dźwięki otoczenia i pozostać na nich skoncentrowanym, by nie umknęła CI nadchodząca burza czy odgłosy zabłąkanego dzikiego zwierzęcia.


Bezpieczne wakacje w górach? Tygodniowy urlop? Szybki wypad na weekend? W każdym przypadku należy zabrać ze sobą zdrowy rozsądek i kilka akcesoriów. Przyda Ci się naładowany smartfon, apteczka oraz oczywiście buty dopasowane do górskich warunków. Staraj się wychodzić w góry tylko w towarzystwie, a przed wyprawą wpisz się do księgi w schronisku.

Na całe życie zapamiętaj dwie proste zasady bezpieczeństwa w górach: mierz siły na zamiary i patrz pod nogi. Niby oczywiste… ale co roku setki turystów ignoruje te podstawy ratujące życie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl